Pozbyde-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb dlouhodobě zdravotní způsobilost, vede to často k výpovědi z pracovního poměru. Pracovní poměr končí uplynutím výpovědní doby. Jak posoudit dobu od nabytí účinnosti takového lékařského posudku do skončení pracovního poměru, kdy zaměstnanci není a nemůže být zaměstnavatelem přidělována práce? Jakou povahu má překážka v práci a jak je to s náhradou mzdy (platu)?
Právní věta
O překážku v práci (na straně zaměstnavatele) ve smyslu ustanovení § 208 zákoníku práce jde tehdy, neplní-li nebo nemůže-li zaměstnavatel plnit povinnost vyplývající pro něj z pracovního poměru přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, a to za předpokladu, že zaměstnanec je schopen a připraven tuto práci konat.
(z rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 17. 12. 2020, sp. zn. 21 Cdo 1645/2020)
Předmět sporu
- Vyřešení právní otázky, za jakých okolností přísluší zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu v případě překážky v práci na straně zaměstnavatele, má-li toto právo příslušet podle právní úpravy účinné ode dne 1. 1. 2012, potažmo ode dne 1. 1. 2014.
- Posouzení povahy překážky v práci v době, kdy zaměstnanec nemůže podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb konat práci pro dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti k práci (zaměstnavatel mu tuto práci nemůže přidělovat).
Právní úprava
- § 38 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdější