V dnešním dynamickém a vysoce konkurenčním prostředí je pro organizace nezbytné mít jasně definovanou personální strategii, která je v souladu s celkovou strategií organizace. Zejména totiž personální strategie hraje klíčovou roli při správě a využití lidských zdrojů, které jsou nezbytné pro dosažení strategických cílů. Soulad mezi těmito strategiemi přináší mnoho výhod, jako je optimální využití lidských zdrojů, zvýšení zaměstnanecké angažovanosti, posílení týmové spolupráce, zlepšené strategické rozhodování a dlouhodobá udržitelnost organizace. Nicméně, k dosažení skutečného úspěchu je třeba brát v úvahu i další faktory a proměnné, které ovlivňují řízení lidských zdrojů a úspěšnost personální strategie.
Význam souladu personální strategie s celkovou strategií organizace
Ing.
Lenka
Farkačová
Ph.D.
Pro organizace nejrůznějšího druhu je v dnešním dynamickém a konkurenčním prostředí klíčové mít jasně definovanou strategii, která jim umožní dosáhnout svých cílů a udržet si konkurenční výhodu. K dosažení těchto cílů je nezbytné mít nejen efektivní celkovou strategii, ale také
personální strategii
, která by měla být v souladu s celkovou strategií organizace.V nejobecnější rovině lze říci, že se personální strategie jako taková zaměřuje na správu a využití lidských zdrojů v organizaci. Jejím cílem je pak zajistit žádoucí stav, kdy má organizace v dostatečném počtu
vhodné zaměstnance se správnými dovednostmi a schopnostmi
, kteří jsou nezbytní pro dosažení strategických cílů. Soulad mezi personální strategií a celkovou strategií organizace je nezbytný. Argumentace je v tomto ohledu vcelku logická a snadno představitelná pomocí ilustrativní situace. Předpokládejme, že strategické směřování organizace se orientuje na expanzi do zahraničí. Je pak zřejmé, že klíčové kroky v rámci personální strategie budou navazovat právě na oblast expanze (získávání a výběr nových zaměstnanců, talent management, řízení znalostí). Pokud by se personální činnost zaměřila na oblasti v tu dobu méně aktuální, pak by nejen byla zdržována žádoucí změna, ale organizace by nemusela svého cíle vůbec dosáhnout.Celá organizace a všechny strategie, které využívá, se tak dají připodobnit k souhře během veslování. Loď je možné chápat jako organizaci, jednotlivé veslaře jako zástupce strategií (personální strategie, dále výrobní, personální, finanční apod.). Stačí, aby jeden veslař nevesloval do rytmu, či vesloval opačným směrem, a jakýkoliv výkon ostatních je pak zcela zmařen.
Lze tak říci, že soulad mezi personální strategií a celkovou strategií organizace je klíčovým faktorem pro úspěch z několika důvodů.
1.
Zajišťuje optimální využití lidských zdrojů
: personální strategie, která je v souladu s celkovou strategií organizace, umožňuje efektivní využití lidských zdrojů. Zaměstnanci jsou správně umístěni na pozice, které odpovídají jejich dovednostem a schopnostem, a jsou motivováni ke splnění strategických cílů organizace, a to skrze své vlastní cíle v rámci řízení výkonu.2.
Zvyšuje zaměstnaneckou angažovanost
: když zaměstnanci vidí, že jejich práce je přímo spojena s celkovou strategií organizace, více vnímají důležitost vlastních úkolů a jsou více angažovaní. Identifikace jejich role v plnění strategických cílů posiluje jejich motivaci a snižuje tak v konečném důsledku i riziko fluktuace zaměstnanců.3.