Ačkoliv není zaměstnavatel povinen přispívat na stravování svých zaměstnanců, patří příspěvek na stravování mezi nejfrekventovanější benefity. Kromě dosud používaných forem příspěvku na stravování v nepeněžní formě se nově objevuje od roku 2021 i peněžitý příspěvek označovaný jako stravovací paušál.
V souladu s ustanovením § 236 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „ZP“), je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnancům stravování ve všech směnách. Tuto povinnost však nemá vůči zaměstnancům vyslaným na pracovní cestu.
V rámci kolektivní smlouvy nebo vnitřního předpisu mohou být dohodnuty nebo stanoveny podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým se stravování poskytuje, organizace stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem. Pro určený okruh zaměstnavatelů (tzv. rozpočtová sféra) se závodní stravování řídí ještě vyhláškami č. 430/2001 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a státních příspěvkových organizacích, a č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky.
Zvýhodněné stravování může být poskytováno i bývalým zaměstnancům zaměstnavatele, kteří u něj pracovali do odchodu do starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, zaměstnancům po dobu čerpání jejich dovolené a zaměstnancům po dobu jejich dočasné pracovní neschopnosti.
Zaměstnavatel je oprávněn volit formy poskytování příspěvku na stravování (peněžní i nepeněžní forma), avšak vždy je nutné poskytovat jen jedno plnění. Nelze tudíž zaměstnanci ve vztahu k jeho směně poskytnout stravenku a současně stravovací paušál, neboť je od daně osvobozeno vždy jen jedno plnění.
Zákonem č. 609/2020 Sb. došlo k rozšíření ustanovení § 6 odst. 9 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), upravujícího příspěvek na stravování, ke změně v ustanovení § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 ZDP, jde-li o daňově účinné výdaje, a ke změně vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb (dále jen „FKSP“).