Novinka pro rok 2021 v podobě stravenkového paušálu umožňuje zaměstnavatelům poskytovat zaměstnancům daňově zvýhodněný příspěvek na stravování v peněžní formě. Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále též „zákoník práce“ nebo „ZP“) v ust. § 236 stanoví zaměstnavateli povinnost umožnit zaměstnancům v průběhu pracovní směny stravování. To však neznamená, že zaměstnavatel je povinen stravu zaměstnancům zajistit nebo na ni přispívat. Povinnost umožnit stravování znamená např. zajištění, aby zaměstnanec v době přestávky mohl ve vhodném prostoru sníst své jídlo nebo se mohl vzdálit z pracoviště a najíst se např. v restauraci, bufetu apod.
Pokud se tedy zaměstnavatel rozhodne, že bude svým zaměstnancům na jejich stravné přispívat, jedná se o dobrovolný zaměstnanecký benefit a související podmínky stanoví zaměstnavatel podle svého rozhodnutí (obvykle je vymezí vnitřním předpisem). Jediným možným omezením je daňové posuzování tohoto benefitu, a to jak na straně zaměstnavatele, tak na straně zaměstnance.
- Limity pro daňové uplatnění nákladů zaměstnavatele jsou vymezeny v ust. § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále též „ZDP“).
- Podmínky pro osvobození příspěvku na stravování od daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti jsou stanoveny v ust. § 6 odst. 9 písm. b) ZDP.
V současné době mohou zaměstnavatelé při poskytování daňově zvýhodněného stravování volit mezi třemi způsoby. Jedná se o zajištění stravování ve vlastním stravovacím zařízení, prostřednictvím jiných subjektů (např. poskytováním stravenek) a od roku 2021 také v peněžní podobě formou stravenkového paušálu. Právě na tuto novinku se v textu více zaměříme. Možnost peněžního příspěvku na stravování nebyla zakázána ani do 31. 12. 2020, ale toto plnění nebylo na straně zaměstnance daňově zvýhodněno. Možnost nového peněžního přispívání zaměstnavatele na stravování zaměstnanců neznamená zánik stravenek nebo závodních jídelen. Záleží pouze na rozhodnutí zaměstnavatele, jaký způsob zvolí. Důležitým kritériem budou mimo jiné také související daňové dopady.
Všechny tři typy daňově zvýhodněných příspěvků na stravování zaměstnanců jsou řešeny ve stejných ustanoveních zákona o daních z příjmů [§ 6 odst. 9 písm. b) a ust. § 24 odst. 2 písm. j) bod. 4 ZDP]. Přesto se však nelze domnívat, že daňové dopady budou stejné. Každý druh plnění je potřebné pečlivě posoudit a vyhodnotit všechny souvislosti.
Způsob daňově zvýhodněného stravování |
Daňové posouzení u zaměstnavatele ust. § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 ZDP |
Daňové posouzení u zaměstnance |
Zajištění stravování ve vlastních stravovacích zařízeních. |
Daňově uznatelné jsou v tomto případě náklady na provoz vlastního stravovacího zařízení, kromě hodnoty potravin. Zaměstnavatelé tedy na základě vlastní kalkulace vyčíslí, jak se na ceně jídla, které poskytují zaměstnancům, podílí provozní náklady (nájem, elektrická energie apod.) a kolik činí hodnota potravin. Částku odpovídající hodnotě potravin zaměstnavatel obvykle požaduje po zaměstnanci k úhradě (přijaté částky jsou součástí zdanitelných výnosů zaměstnavatele). |
Z |