Vyměřovací základ zaměstnance se ve zdravotním pojištění stanovuje ve vazbě na zúčtování plnění zdaňovaného podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP). Přihlašování a odhlašování zaměstnanců je ve zdravotním pojištění řešeno v § 8 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Jediná (odvozená či nepřímá) návaznost zdravotního pojištění na nemocenské pojištění tedy spočívá ve výši částek zakládajících účast na nemocenském pojištění, kdy podmínkou pro vznik zaměstnání je ve zdravotním pojištění v právních podmínkách roku 2021 dosažení příjmu například u dohody o pracovní činnosti alespoň 3 500 Kč a u dohody o provedení práce příjem převyšující 10 000 Kč. Pro účel vzniku účasti zaměstnance na zdravotním pojištění se sčítají příjmy z více dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele.
I. Osoby účastné nemocenského pojištění jako zaměstnanci
Problematiku nemocenského pojištění upravuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZNP“). Systém nemocenského pojištění je založen zejména na těchto základních principech:
- Jedná se o systém veřejnoprávní, kdy je nemocenské pojištění prováděno státními orgány – prostřednictvím správ sociálního zabezpečení. Dávky nemocenského pojištění mají charakter státem poskytovaného plnění a jsou poskytovány ze státního rozpočtu. Naproti tomu pojistné na nemocenské pojištění je jako součást pojistného na sociální zabezpečení příjmem státního rozpočtu.
- Systém nemocenského pojištění je určen pro ekonomicky aktivní občany, tedy pro zaměstnance nebo osoby samostatně výdělečně činné.
- Protože účast na nemocenském pojištění vzniká zaměstnancům při splnění dále stanovených podmínek, jedná se o systém povinný, bez ohledu na vůli pojištěné osoby. To znamená, že zaměstnanec, kterému účast na nemocenském pojištěné vznikne, se této účasti nemůže dobrovolně vzdát.
Účelem systému nemocenského pojištění je alespoň částečně nahradit ztrátu příjmu (výdělku), kterou pojištěnec utrpí z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, nařízené karantény, těhotenství a mateřství, ošetřování člena domácnosti, při čerpání tzv. otcovské nebo dlouhodobého ošetřovného.
Ze systému nemocenského pojištění se poskytují dávky kryjící tyto sociální události:
- Nemocenské – dávkou nemocenského pojištění však není náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti či karanténě poskytovaná z prostředků zaměstnavatele po dobu prvních dvou týdnů;
- Ošetřovné, dávka při ošetřování člena rodiny z důvodu jeho zhoršeného zdravotního stavu nebo při potřebě péče o nemocné dítě do 10 let věku anebo o zdravé