V současné době vzhledem k aktuální ekonomické situaci a související finanční situaci zaměstnavatelů se množí dotazy ze strany zaměstnanců týkající se problematiky platební neschopnosti zaměstnavatele, resp. jaká práva a nároky mají zaměstnanci v případě, že jejich zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti.
Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele je upravena především zákonem č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů. Dle ustanovení tohoto zákona má zaměstnanec v rozsahu a za podmínek stanovených tímto zákonem právo na uspokojení splatných mzdových nároků nevyplacených mu jeho zaměstnavatelem, který je v platební neschopnosti. Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele poskytuje zaměstnancům, jejichž mzdové nároky nebyly zaměstnavatelem včas a řádně uspokojeny, právní prostředek ochrany, který jim umožňuje alespoň částečné uspokojení těchto nároků ze strany úřadu práce. Účelem uvedeného zákona je uspokojení mzdových nároků zaměstnanců zaměstnavatele, který není schopen plnit své závazky, vyplývající pro něho z pracovněprávních vztahů.
Zaměstnavatel v platební neschopnosti
Dle zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), je zaměstnavatel (dlužník) v úpadku, jestliže má více věřitelů, má peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit. Dlužník není schopen plnit své peněžité závazky (tj. je v platební neschopnosti), jestliže zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí.
Pokud tedy zaměstnavatel nevyplácí zaměstnancům mzdu a lze považovat tuto skutečnost za zastavení plateb podstatné části peněžitých závazků zaměstnavatele (posouzení bude vždy individuální dle konkrétní situace) nebo neplní své závazky po dobu delší než tři měsíce po lhůtě splatnosti, lze mít za to, že se zaměstnavatel ocitl v plateb