V souvislosti s nedostatkem pracovních sil na trhu práce zaměstnavatelé stále více využívají i mladistvé zaměstnance. Jaké podmínky platí při zaměstnávání těchto osob jak z hlediska některých aspektů pracovního práva, tak ve zdravotním pojištění?
Práce fyzických osob ve věku do 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je zakázána. Tyto osoby mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Zaměstnavatelé smějí zaměstnávat mladistvé zaměstnance pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytují jim při práci zvýšenou péči. Ustanovení § 246 zákoníku práce pak vyjmenovává práce, které jsou mladistvým zakázány.
Pokud zaměstnavatel uzavře s mladistvým pracovněprávní vztah a zúčtovaný příjem svojí výší nebo povahou zakládá povinnost placení pojistného na zdravotní pojištění, pak zaměstnavatel přihlašuje osobu jako zaměstnance u zdravotní pojišťovny a odvádí pojistné podle zákona.
Co se týká přihlášení takového zaměstnance, pokud se mladistvý soustavně připravuje na budoucí povolání, použije zaměstnavatel ke dni nástupu do zaměstnání kromě kódu „P“ i kód „G“, kterým oznámí, že za zaměstnance je současně plátcem pojistného stát. Při skončení zaměstnání použije kód „O“. Vyměřovacím základem je dle § 3 odst. 1 z