Dohoda o pracovní činnosti patří mezi tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Náležitosti dohody o pracovní činnosti si smluvní strany (zaměstnavatel a zaměstnanec) mohou do určité míry sjednat dle svého uvážení. Oproti dohodě o provedení práce je však právní úprava dohody o pracovní činnosti obsáhlejší (zákoník práce více omezuje smluvní volnost jednotlivých stran).
Vztah k právním předpisům
- § 76 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Související ustanovení a předpisy:
- § 74 a 77 , § 111 , § 138 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Pojmové znaky
Dohoda, Dvoustranné právní jednání, Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, Odměna
Základní pojmy
Dohoda – dvoustranné právní jednání, které se stane perfektním, jakmile se účastníci shodli na jeho obsahu.
Vztah založený dohodou o pracovní činnosti – základní pracovněprávní vztah, kterým se realizuje výkon závislé činnosti jednoho subjektu pro subjekt jiný za odměnu.
Podstatné náležitosti
- označení účastníků (zaměstnavatele a pracovníka)
- druh sjednaných prací
- sjednaná odměna za vykonanou práci
- sjednaný rozsah pracovní doby
- doba, na kterou se dohoda uzavírá
- místo a datum sjednání, jména a podpisy účastníků
Specifika
Dohoda o pracovní činnosti není limitována rozsahem práce, takže ji lze uzavřít, i když předpokládaný rozsah práce nedosahuje či naopak překračuje 300 hodin. Výkon práce je však limitován z hlediska stanovené týdenní pracovní doby u zaměstnavatele, a nelze proto na jejím základě vykonávat práce překračující v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dohodu o pracovní činnosti lze sjednat na dobu určitou i neurčitou. Smluvní strany mají možnost sjednat si v dohodě způsob jejího zrušení. Okamžité zrušení dohody lze však sjednat pouze v takovém rozsahu, v jakém může být účastníky okamžitě zrušen pracovní poměr (nelze například smluvně rozšířit okruh důvodů okamžitého zrušení). Pokud způsob zrušení nevyplývá přímo z obsahu dohody o pracovní činnosti, lze ji zrušit dohodou ke sjednanému dni, výpovědí z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu (což platí pro oba účastníky) s 15 denní výpovědní dobou, která začíná běžet dnem, kdy byla výpověď doručena. Pro výpověď i okamžité zrušení se vyžaduje písemná forma, jinak se k nim nepřihlíží. Při sjednávání výše odměny v dohodě o pracovní činnosti mají účastníci velkou smluvní volnost (jsou pouze omezeni výší minimální mzdy) a totéž platí i pro sjednávání splatnosti odměny. Musí však být respektován zákaz diskriminace a jednání v rozporu s dobrými mravy. Je-li obsahem dohody ujednání o poskytování náhrad cestovních (a jiných) výdajů spojených s výkonem práce, musí být odděleno od ujednání o odměně.
Forma
Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně..
Poznámky
Dohoda o pracovní činnosti vyžaduje písemnou formu. Nedostatek písemné formy má za následek relativní neplatnost předmětné dohody, které se lze účinně dovolat pouze do doby, než bude započato s plněním, tj. s výkonem závislé práce.
Dohoda o pracovní činnosti nezakládá ze zákona nárok na dovolenou ani nárok na náhradu mzdy při překážkách v práci, pokud tyto nároky nejsou v dohodě výslovně sjednány.
Zaměstnanec může u zaměstnavatele působit ve více základních pracovněprávních vztazích pod podmínkou, že v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nevykonává práce, které jsou stejně druhově vymezeny.
Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda uzavřena. Výkon práce nesmí v průměru (ne tedy v každém týdnu) přesáhnout polovinu stanovené pracovní doby. Protože tato dohoda může být uzavřena i na dobu neurčitou, sleduje se dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu pracovní doby nejdéle za období 52 týdnů. Pokud by však byla ze spekulativních důvodů dohoda o pracovní činnosti uzavřena na dobu delší, než je skutečná potřeba práce tak, že by po určitou dobu zaměstnanec pracoval prakticky po celou stanovenou týdenní pracovní dobu, a poté by práce nevykonával vůbec, proto, aby se tak celý rozsah prací v průměru snížil pod zákonem stanovený rozsah, byla by taková dohoda (uzavřená s úmyslem obcházet zákon) považována za neplatnou.
Literatura a judikatura
Doporučená literatura:
- HŮRKA, Petr, VYSOKAJOVÁ, M., RANDLOVÁ, B., DOLEŽÍLEK, J.. Zákoník práce: komentář. 6. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2020. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). ISBN 978-80-7598-910-9.
- HAVLÍK, Antonín. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Práce a mzda. Praha: Wolters Kluwer, 2007, 55(6). ISSN 0032-6208.
- CHLÁDKOVÁ, Alena a Petr BUKOVJAN. Personalistka: dvanáctero správného vedení personální agendy. Praha: ASPI, 2012. ISBN 978-80-7357-726-1.
Doporučená judikatura:
- R 27/80 s.179
- R 19/77
- NS 21 Cdo 2163/2004
- NS 21 Cdo 1633/2009
- NS 21 Cdo 1573/2012,
- NS 21 Cdo 1840/2020,
- NS 21 Cdo 4008/2018
- Vzor
Dohoda o pracovní činnosti
Název zaměstnavatele .....................
se sídlem v ..............................
IČ
Jednající ................................
(dále jen "zaměstnavatel") na straně jedné
a
Jméno ....................................
nar. dne ................. v ...........,
adresa bydliště ..........................
(dále jen "zaměstnanec") na straně druhé
uzavírají tuto dohodu o pracovní činnosti
- Zaměstnanec bude pro zaměstnavatele vykonávat práci (např. strážného, šatnářky apod.)
Tyto práce bude vykonávat v .................. (místo výkonu práce) v rozsahu ................ (např..tří hodin denně) v pracovních dnech od ......... do ......... hodin, počínaje dnem ............ .
Tato dohoda se uzavírá na dobu od ......... do ..........(na dobu neurčitou) .
Zaměstnanec bude práci vykonávat osobně. - Za vykonanou činnost bude zaměstnanci poskytnuta odměna ve výši ....... Kč měsíčně, která je splatná následující měsíc po vykonání práce (např. 15. den následujícího kalendářního měsíce) a bude zaměstnanci vyplácena (bezhotovostně na jeho účet č....).
- Zaměstnanec bere na vědomí, že mu nevzniká nárok na dovolenou ani na náhradu mzdy při překážkách v práci [tyto nároky lze však smluvními stranami dohodnout].
- Zaměstnavatel seznámil zaměstnance s právními a jinými předpisy vztahujícími se k vykonávané práci, zejména s předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
- Zaměstnavatel se zavazuje vytvořit zaměstnanci podmínky zajišťující řádný a bezpečný výkon práce, zejména poskytovat potřebné základní prostředky, ochranné pracovní prostředky, poskytovat sjednanou odměnu a dodržovat ostatní sjednané pracovní podmínky dohody.
- Zaměstnanec je povinen konat práci svědomitě a řádně podle svých sil, znalostí a schopností, dodržovat podmínky sjednané v dohodě a dodržovat příslušné předpisy vztahující se k výkonu jeho práce, zejména předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
- Další práva a povinnosti účastníků této smlouvy se řídí ustanoveními zákoníku práce(§ 76 až 77 ZP).
- Obě smluvní strany mohou tuto dohodu vypovědět, a to písemně s 15 denní výpovědní dobou, která začíná dnem doručení výpovědi. (Tato dohoda může být okamžitě zrušena z důvodů…..)
Tato dohoda byla vypracována ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno obdrží zaměstnanec a druhé zaměstnavatel.
V ................. dne ..............
........................................................
(jméno a podpis zaměstnance)
........................................................
(razítko zaměstnavatele, podpis)