Ve zdravotním pojištění není rozhodující jen forma pracovněprávního vztahu, ale především částka příjmu dosaženého v daném kalendářním měsíci. V případě dohod o provedení práce je rozhodnou částka převyšující 10 000 Kč. V praxi však nastávají případy, kdy je příjem zúčtován dodatečně.
Ve zdravotním pojištění se zaměstnavatelé zabývají problematikou dohod o provedení práce až od 1. 1. 2012. Do konce roku 2011 se pojistné na zdravotní pojištění z tohoto pracovněprávního vztahu neodvádělo, přičemž nerozhodovalo, na jak dlouhé časové období byla dohoda uzavřena a ani se nepřihlíželo k částce zúčtovaného příjmu.
S účinností od 1. ledna 2012 se již zaměstnavatelé musejí zabývat situací, když uzavřou se zaměstnancem dohodu o provedení práce. Z pohledu zdravotního pojištění platí, že pokud příjem na dohodu o provedení práce přesáhne 10 000 Kč, pak:
- vzniká ve zdravotním pojištění zaměstnání se souvisejícími povinnostmi zaměstnavatele,
- zaměstnavatel přihlašuje (a odhlašuje) zaměstnance u zdravotní pojišťovny dle § 8 odst. 2 písm. d) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů – viz dále,
- zaměstnavatel od 1. 1. 2017 sleduje i dodržení minimálního vyměřovacího základu, případně jeho poměrné části,
- při trvající dohodě o provedení práce a při