Zemní a výkopové práce mohou vést k závažným či smrtelným úrazům zaměstnanců na staveništi. Tyto práce jsou obzvláště nebezpečné, jelikož k sesutí výkopu může dojít velice rychle, což omezuje schopnost zaměstnanců rychle uniknout. V České republice mezi nejrizikovější činnosti na staveništi patří práce ve výškách, kdy tyto činnosti vykazují i nejvyšší počet smrtelných pracovních úrazů (cca 65 %). Na dalším místě, mezi činnosti vykazující vysokou úrazovost ve stavebnictví, pak patří zemní práce (práce v nezajištěných výkopech). Zavalení zaměstnanců ve výkopech v důsledku náhlého sesutí stěn výkopu je tak závažným rizikem, které může hrozit při provádění zemních prací na staveništích.
1. Provádění zemních a výkopových prací na staveništi
Staveniště je pracovištěm, na kterém se provádějí pracovní činnosti, které zahrnují rizika z mnoha odvětví. Vzhledem k tomuto faktu se na staveništi setkáváme s velkou škálou bezpečnostních a zdravotních rizik.
Mezi bezpečnostní a zdravotní nebezpečí a rizika při práci na staveništích patří:
- práce ve výšce a nad volnou hloubkou (pád),
- pohybující se vozidla a předměty (kolize se stroji a materiály),
- chůze a práce na žebřících (uklouznutí, zakopnutí a pády),
- hluk (poškození sluchu),
- vibrace (onemocnění cév, nervů a pohybového aparátu horních končetin),
- manipulace s materiálem (poškození nebo onemocnění kloubů a dalších tkání),
- sesutí stěn výkopu (zasypání a zavalení při výkopových pracích),
- elektrický proud (zasažení zaměstnance elektrickým proudem),
- prach a chemické látky (plicní choroby související s prací),
- azbest (rakovina plic vlivem expozice azbestem),
- práce v uzavřených prostorech (udušení, intoxikace).
Mezi vysoce rizikové činnosti na staveništích pak patří práce ve výšce a nad volnou hloubkou, s rizikem pádu, práce ve výkopech s rizikem zasypání či zavalení a práce v blízkosti strojů, s rizikem kontaktu zaměstnance se strojem.
Zjištění z kontrolní činnosti Státního úřadu inspekce práce
Kontroly Státního úřadu inspekce práce se v roce 2020 zaměřily především na práce ve výškách, které patří k nejrizikovějším činnostem na staveništích a k činnostem s nejvyšším počtem smrtelných pracovních úrazů. Další kontrolovanou činností bylo provádění zemních prací, které vykazují vysokou úrazovost při pracích v nezajištěných výkopech.
Inspektoři Státního úřadu inspekce práce v rámci své kontrolní činnosti na staveništích tak ověřovali, zda výkopové práce a stěny výkopů jsou bezpečně zajištěny a zda jsou provedeny bezpečné výstupy a sestupy.
Při kontrolách výkopových prací na staveništích je velmi často zjištěno, že zhotovitelé nedostatečně, nebo vůbec nezajišťují stěny výkopů proti sesutí při pohybu zaměstnanců ve výkopu při hloubce od 1,5 m (1,3 m) do 2 m, kdy hrozí riziko zavalení zeminou. Zaměstnanci, kteří v takto hlubokých výkopech provádějí pokládku inženýrských sítí, si riziko nepřipouštějí a myslí si, že by v případě sesutí okamžitě z výkopu vyskočili.
Právě tato skutečnost může hrát významnou roli v prevenci vzniku úrazů při práci ve výkopech. Je tak zapotřebí zaměstnancům zdůrazňovat, že stěny výkopů musí být zajištěny proti sesutí a že k sesutí výkopu může dojí