Podpůrčí dobou se rozumí doba, po kterou je poskytována dávka nemocenského pojištění. Každá z dávek nemocenského pojištění má podpůrčí dobu stanovenu odlišným způsobem. Pouze u nemocenského právní úprava připouští možnost čerpat dávku i po vyčerpání podpůrčí doby. Z titulu ochranné lhůty lze čerpat do vyčerpání podpůrčí doby pouze nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství. Pro ostatní dávky není ochranná lhůta stanovena.
V této části si vysvětlíme podpůrčí dobu u dvou dávek nemocenského pojištění, u nemocenského a u peněžité pomoci v mateřství. V další části se seznámíme s podpůrčí dobou u otcovské poporodní péče, tzv. otcovské, ošetřovného a dlouhodobého ošetřovného.
Nemocenské
Podpůrčí doba je stanovena do konce dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény, maximálně však 380 kalendářních dnů počítaných od vzniku dočasné pracovní neschopnosti včetně zápočtů předchozí doby trvání dočasné pracovní neschopnosti podle § 26 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále také ZNP). Tento zápočet se provede tak, že se do podpůrčí doby započtou doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti. Tento zápočet se však neprovádí v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.
Na základě písemné žádosti pojištěnce může být nemocenské z rozhodnutí příslušné správy sociálního zabezpečení poskytováno i po vyčerpání podpůrčí doby, a to za předpokladu, že lze očekávat, že zaměstnanec v krátké době opět nabude pracovní schopnosti. Takto j