Ochranná lhůta je institut, jehož cílem je v systému nemocenského pojištění zabezpečit zaměstnance dávkami v případě nemoci nebo mateřství po skončení zaměstnání, tj. v době, kdy zaměstnanci již nenáleží příjem ze skončeného zaměstnání či jiné výdělečné činnosti a pro nemoc nebo mateřství nemůže nastoupit do nového zaměstnání.
Ochranná lhůta je období po skončení zaměstnání, ve které při splnění podmínek daných zákonem, kromě podmínky účasti na nemocenském pojištění, vzniká nárok na dávku. K tomuto období se tedy přistupuje tak, jako by v ní trvala účast na nemocenském pojištění. Obdobně ochranná lhůta plyne ze všech pojištěných výdělečných činností, tedy i ze skončeného nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných.
Nároky na dávky z ochranné lhůty
Z ochranné lhůty se neposkytují všechny dávky nemocenského pojištění, lze poskytovat pouze nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství. Z ochranné lhůty se neposkytuje ošetřovné, a to ve všech případech ošetřování nebo péče, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, otcovská ani dlouhodobé ošetřovné.
Zaměstnanci skončilo zaměstnání 30. září 2022. Do dalšího zaměstnání měl nastoupit až od 1. listopadu 2022. Jelikož se zaměstnanci narodila v září dcera, chtěl čerpat prvních 14 dnů v říjnu otcovskou. Otcovská mu však v tomto případě nenáleží, protože otcovská se z ochranné lhůty neposkytuje. Pokud by otec nastoupil na otcovskou ode dne 30. září 2022, nárok na otcovskou by vznikl a dávka by se vyplácela po celou podpůrčí dobu.
Délka ochranné lhůty
Obecná ochranná lhůta činí zpravidla 7 kalendářních dnů od skončení posledního zaměstnání. Platí zásada, že pokud byl za