Organizační důvody
Mezi tzv. organizační důvody pro rozvázání pracovního poměru se řadí výpovědní důvody dle ust. § 52 písm. a) až c) zákoníku práce, tj.
- ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
- přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
- stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Pro organizační důvody je možné vypovědět pracovní poměr ze strany zaměstnavatele, ale také je možné z těchto důvodů uzavřít mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dohodu o rozvázání pracovního poměru. V obou případech vzniká zaměstnanci právo na odstupné. Odstupné je vázané na délku trvání pracovního poměru zaměstnance u zaměstnavatele.
Pro platnost výpovědi z organizačních důvodů není nezbytné, aby v době jejího podání, resp. doručení výpovědi z pracovního poměru, byly organizační změny již realizovány. Postačí, aby v této době již bylo o nich rozhodnuto. Pokud tak například zaměstnavatel ke dni 31. července 2020 ruší určité místo, může dát zaměstnanci, jehož se týká organizační změna, výpověď z pracovního poměru tak, aby dvouměsíční výpovědní doba uplynula právě dnem 31. července, tedy před faktickým uskutečněním organizační změny, a výpověď tak doručit zaměstnanci v měsíci květnu, aby dnem 1. června začala běžet výpovědní doba. Tento postup lze doporučit, protože pokud by zaměstnavatel výpověď doručil zaměstnanci až v měsíci červenci a výpovědní doba začala běžet dnem 1. srpna a skončila dnem 30. září, ve výpovědní době by již fakticky zaměstnavatel neměl pro zaměstnance práci, a pokud by jej nepřevedl na jinou práci, musel by zaměstnanci vyplácet náhradu mzdy, ačkoliv by zaměstnanci nemohl práci přidělovat.
Zrušení zaměstnavatele nebo jeho části
Ustanovení § 52 písm. a) zákoníku práce v sobě obsahuje dva možné důvody k rozvázání pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele, a to úplné zrušení zaměstnavatele nebo zrušení jen části zaměstnavatele.
Pod pojmem zrušení zaměstnavatele se rozumí zánik zaměstnavatele jako právního subjektu, na jehož místě nevznikají nové právní subjekty. Zrušením zaměstnavatele zaniká jeho hospodářská (podnikatelská) činnost a ztrácí se právní i faktická možnost někoho zaměstnávat. Tento výpovědní důvod zaměstnavatel nemůže použít, pokud dochází k tzv. právnímu nástupnictví, tedy k převodu činností a úkolů zaměstnavatele či jejich části k jinému zaměstn