V oblasti odměňování zaměstnanců pracujících na dohodu o provedení práce nastaly významné změny, které zásadně ovlivňují způsob, jakým jsou tito zaměstnanci odměňováni. Za jednu z důležitých změn lze považovat to, že zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce mají nárok na některé příplatky shodně jako zaměstnanci pracující v pracovním poměru. Změny také rozšiřují práva zaměstnanců na pracovní volno v případě překážek v práci a stanovují nové podmínky pro povinné platby pojistného. Tento článek se zaměřuje na shrnutí a vysvětlení podstatných změn, ke kterým došlo v důsledku několika novelizací zákoníku práce .
Odměňování zaměstnanců pracujících na dohodu o provedení práce
JUDr.
Jana
Strachoňová Drexlerová
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
Institut dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr byl do právního řádu zařazen jako doplňkový k pracovnímu poměru, v České republice však patří uzavírání právě těchto dohod k často využívaným a oblíbeným. Proto se také o novelizacích zákoníku práce, jež se dotýkají dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, vždy odborníky i laiky hojně diskutuje.
Zákoník práce taxativně stanovuje dva typy dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, a to dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Rozdílnost obou typů pracovněprávních vztahů je především dána jejich kvantitativní povahou, tj. stanovením maximálního rozsahu práce, kterou může zaměstnanec na základě dohody provést. Právní úprava dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je obsažena v § 74 až § 77b zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „zákoník práce“).
Dohoda o provedení práce
Právní úprava dohody o provedení práce v zákoníku práce je stručná a je obsažena v § 75 zákoníku práce. Zákoník práce v tomto ustanovení stanoví maximální rozsah práce vykonávané na základě dohody o provedení práce – nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Mezi povinné obsahové náležitosti dohody o provedení práce patří tato ujednání:
*
sjednaná práce,
*
doba, na kterou se dohoda uzavírá.
Dle současné právní úpravy není nutné, aby na základě dohody o provedení práce byly