Jednou z povinností zaměstnavatele je též povinnost zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, a to mj. pokud jde o jejich odměňování za práci. Za jakých podmínek platí tento princip v případě přiznání nenárokové složky mzdy?
POSKYTNUTÍ MIMOŘÁDNÉ ODMĚNY A PRINCIP ROVNÉHO ZACHÁZENÍ
JUDr.
Petr
Bukovjan
Právní věta
Postup zaměstnavatele vůči zaměstnancům, který je v rozporu se zásadou rovného zacházení, představuje porušení právní povinnosti. Zaměstnanec, který byl nerovným zacházením postižen, má právo domáhat se náhrady vzniklé újmy podle ustanovení § 265 odst. 2 zákoníku práce.
Pro posouzení, zda zaměstnavatel při odměňování svých zaměstnanců za práci zajistil rovné zacházení se všemi zaměstnanci (zásadu rovného odměňování) ve smyslu ustanovení § 16 odst. 1 a § 110 zákoníku práce, je však vždy třeba posuzovat zaměstnance nacházející se ve stejném či srovnatelném postavení (situaci).
(z rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 16. 4. 2024, sp. zn. 21 Cdo 2392/2023)
Předmět sporu
*
Vyřešení právní otázky, zda v případě, kdy zaměstnavatel po zhodnocení svého hospodaření v uplynulém roce jako poděkování za vynikající výsledky v tomto roce a jako motivaci pro další období
přizná svým stávajícím zaměstnancům za určitýc