Zaměstnavatel se mnohdy ocitá ve složité situaci, když na jedné straně je povinen zachovat zásadu rovného zacházení v odměňování zaměstnanců, ale na druhé straně se snaží nastavit odměňování zaměstnanců podle různých hledisek tak, aby odlišil rozdílné výkony zaměstnanců a aby zaměstnance motivoval.
Zásada rovného odměňování zaměstnanců
Dle ust. § 110 odst. 1 zákoníku práce za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Zásadu rovnosti v odměňování nelze uplatnit mezi zaměstnanci různých zaměstnavatelů, ale pouze mezi zaměstnanci jednoho zaměstnavatele. Povinnost zajistit stejnou odměnu za stejnou práci a za práci stejné hodnoty je uložena jednotlivým zaměstnavatelům. Princip poskytování stejné odměny za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty je pojmově spjat se zákazem jakékoliv diskriminace v oblasti odměňování zaměstnanců. Dle ust. § 16 odst. 1 zákoníku práce jsou zaměstnavatelé povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty.
Základem pro zajištění stejné odměny za stejnou práci a za práci stejné hodnoty je stanovení a vzájemné porovnání hodnoty prací. V ust. § 110 odst. 2 až 5 zákoníku práce jsou nastavena kritéria, podle kterých lze stanovit, zda se jedná o stejnou práci, nebo práci stejné hodnoty. Při posuzování, zda se jedná o stejnou práci, nebo práci stejné hodnoty, je nutné zvážit, zda se jedná o práci
- stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti,
- vykonávanou ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách,
- vykonávanou při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.
Kritéria složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce
Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle její náročnosti na vzdělání, nároků práce na praktické znalosti a dovednosti, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti. Dále se hodnotí podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce.
Vzdělání
Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se hodnotí podle požadavků na vzdělání pro konkrétní práci, a to nejen z hlediska stupně vzdělání (středoškolské, výuční, vysokoškolské apod.), ale