Pokud poskytovatel pracovnělékařských služeb uvede v lékařském posudku, že zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost vykonávat dosavadní práci, je to pro zaměstnavatele důvodem k rozvázání pracovního poměru výpovědí. Co ale rozumět pod pojmem „dosavadní práce“, aby byl takový výpovědní důvod skutečně naplněn?
Právní věta
Dosavadní prací je třeba rozumět práci sjednanou v pracovní smlouvě. Obecně je jistě správná i úvaha, že není povinností zaměstnavatele uplatňovat celý rozsah sjednaného druhu práce, ale zároveň na to zaměstnavatel má právo, a že je to zaměstnavatel, kdo určuje rozvrh pracovní doby. Součástí pracovní smlouvy mohou však účastníci učinit i rozvržení pracovní doby kupř. pouze na jednosměnný denní provoz (režim). Takové ujednání účastníků nic nemění na oprávnění zaměstnavatele rozvrhnout pracovní dobu; zaměstnavatel se takovým ujednáním pouze zaváže, že ve vztahu k dotčenému zaměstnanci bude pracovní dobu rozvrhovat určitým způsobem. Na takovém rozvržení pracovní doby (případně na dalších pracovních podmínkách) se mohou účastníci dohodnout i dodatečně (následně po uzavření pracovní smlouvy) na základě dohody o změně pracovní smlouvy.
(z rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 7. 2. 2023, sp. zn. 21 Cdo 2536/2022)
Předmět sporu
- Platnost výpovědi z pracovního poměru pro dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti zaměstnance z tzv. obecné příčiny.
- Vyřešení právní otázky, k jaké práci se pro účely výše uvedeného výpovědního důvodu dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti posuzuje (co se rozumí „dosavadní prací“, ke které zaměstnanec zdravotní způsobilost dlouhodobě pozbyl).
Právní úprava
- § 34 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů – druh práce jako podstatná náležitost pracovní smlouvy.
- § 38 odst. 1 zákoníku práce – povinnost zaměstnavatele přidělovat práci podle pracovní smlouvy a povinnost zaměstnance takovou práci v rozvržené týdenní pracovní době konat.
- § 52 písm. e) zákoníku p