Další lékařský posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb a z něho vyplývající posudkový závěr, že zaměstnanec dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu dosavadní práce a následné kroky opět dovedly zaměstnavatele až k Nejvyššímu soudu. Může se stát, že tato situace není nakonec vyřešena ani převedením zaměstnance na jinou vhodnou práci, ani rozvázáním pracovního poměru výpovědí, ale mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dojde k dohodě o změně obsahu pracovní smlouvy ve smyslu ustanovení § 40 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, konkrétně co do druhu práce.
Bohužel, i k výkonu této nové práce bude třeba zaměstnanec po čase shledán dlouhodobě zdravotně nezpůsobilým a pracovní poměr z tohoto důvodu skončí. Pokud mu v této souvislosti vznikne právo na odstupné dle ustanovení § 67 odst. 2 zákoníku práce, které kalendářní čtvrtletí je rozhodné pro zjištění průměrného (měsíčního) výdělku za tímto účelem? Právě této otázky se týkal soudní spor, který rozhodl Nejvyšší soud svým rozsudkem ze dne 28. 4. 2021, sp. zn. 21 Cdo 3396/2020.
Popis případu
Zaměstnanec pracoval u zaměstnavatele jako kameník a výrobní dělník. Dne 30. 4. 2015 u něho byla zjištěna nemoc z povolání (syndrom karpálního tunelu), v jejímž důsledku dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost. Dne 21. 9. 2015 došlo mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem k uzavření dohody o změně obsahu pracovní smlouvy spočívající v tom, že zaměstnanec bude nově vykonávat práci na pozici výstupní kontrola, vazač.
V době od října 2015 do srpna 2016 však zaměstnanec ani tuto práci nevykonával, a to z důvodu dočasné pracovní neschopnosti.