V dnešní době není výjimkou, že zaměstnanci českého zaměstnavatele konají práci v zahraničí. Pobývá-li zaměstnanec v zahraničí dlouhodobě, může dojít k situaci, kdy zaměstnanci během jeho zahraničního pobytu tzv. propadne pracovnělékařská prohlídka.
Jak v takové situaci postupovat? Umožňuje současná právní úprava provést pracovnělékařskou prohlídku v zahraničí, resp. zahraničním lékařem, nebo je nutné, aby se zaměstnanec dostavil k pracovnělékařské prohlídce zpět do České republiky, a to i v takových případech, kdy zaměstnanec pro českého zaměstnavatele pracuje dlouhodobě tisíce kilometrů daleko? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v dalších částech tohoto příspěvku.
Obecně k poskytování pracovnělékařských služeb
Problematiku poskytování pracovnělékařských služeb upravuje především zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (ZSZS). Podle § 54 ZSZS je poskytovatelem pracovnělékařských služeb poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo poskytovatel v oboru pracovní lékařství. Tyto osoby mohou zaměstnavatelům poskytovat pracovnělékařské služby, k