Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se řadí mezi dávky ze systému nemocenského pojištění. Poskytována je ženě z důvodu těhotenství, porodu a následné péče o dítě nebo při převzetí dítěte do péče i muži. Nárok na PPM může vzniknout jak zaměstnanci, tak osobě samostatně výdělečně činné, pokud se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ.
Obecné podmínky pro nárok na PPM
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) definuje ustanovení § 32 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění ve znění pozdějších předpisů. K tomu, aby vznikl nárok na PPM, musí být ke dni nástupu na PPM splněny především dvě následující podmínky: musí trvat účast na nemocenském pojištění anebo ochranná lhůta ze skončeného pojištění, a dále je nutné získat alespoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM (ze zaměstnání nebo z účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ). Obě tyto uvedené podmínky musí být splněny současně.
Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Proto je u OSVČ, kromě splnění výše uvedené podmínky 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění, podmínkou ještě účast na nemocenském pojištění OSVČ po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem na PPM.
Pokud je nárok na PPM uplatňován z více pojištění, musí být podmínka účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM splněna v každém z těchto pojištění. Překrývající se doby účasti na nemocenském pojištění lze započítat jen jednou.
Studium se pro účely PPM považuje za dobu účasti na nemocenském pojištění, pokud šlo o studium denní. Dále se za dobu účasti na nemocenském pojištění pro účely PPM považují i jiné formy studia, pokud student či studentka v době takového studia nepracuje v nemocensky pojištěném zaměstnání. Podmínkou pro započítání doby studia však je,