Na podzim roku 2017 jsme se dočkali změn v zákonech, ze kterých vychází činnost Státního úřadu inspekce práce. V časopisu PSK jsme k tématu již publikovali několik článků. Jedná se především o novelu zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ale také o změny v zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
Těmto novinkám je přizpůsoben i „Roční program kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce“ (viz www.suip.cz) Plánované kontroly zaměstnavatelů jsou rozděleny do tří základních oblastí:
- bezpečnost a ochrana zdraví při práci,
- pracovní vztahy a podmínky,
- zaměstnanost.
V oblasti BOZP se inspekce práce chystá provést nejméně 10 000 kontrol v odvětví stavebnictví, zemědělství, dopravy, ve zpracovatelském průmyslu (s důrazem na průmysl dřevozpracující) a v terciární sféře.
Co se týče pracovních vztahů a podmínek, předmětem kontroly bude například porušování právních předpisů při vydávání potvrzení o zaměstnání, neinformování zaměstnanců o jejich právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, v oblasti odměňování především nevyplacení či krácení mzdy, nedodržení její splatnosti, nedodržení nejnižší úrovně zaručené mzdy a rovněž nevyplacení příplatků zaměstnancům.
Inspekce práce se zaměří také na dodržování předpisů v oblasti pracovní doby, zejména na nevedení či neúplnou evidenci pracovní doby, rozvrhování pracovní doby v rozporu se zákoníkem práce, nedodržení odpočinku v týdnu či nedodržení délky směny.
Po zpřísnění podmínek v oblasti agenturního zaměstnávání se inspekce zaměří především na zprostředkování zaměstnání bez povolení, ale i na nerovné zacházení a nevedení předepsané evidence. V případě agentur bude sledovat hlavně povolení k příslušné formě zprostředkování zaměstnání, pojištění proti úpadku, dodržování informačních povinností vůči GŘ Úřadu práce ČR, vznik, změny a skončení pracovního poměru, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, pracovní dobu, dobu odpočinku, vedení evidence, odměňování zaměstnanců a cestovní náhrady, vedení evidence o agenturních zaměstnancích, dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce, písemný pokyn k dočasnému výkonu práce u uživatele, porovnání pracovních a mzdových podmínek agenturního zaměstnance a srovnatelného zaměstnance uživatele a délku přidělení agenturního zaměstnance.
U uživatelů se kontroly zaměří především na vznik, změny a skončení pracovního poměru, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, pracovní dobu a dobu odpočinku, vedení evidence pracovní doby, odměňování zaměstnanců, dodržování povinností uživatele, ke kterému je zaměstnanec agentury práce dočasně přidělen, existenci a obsah dohody o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce, existenci a obsah písemného pokynu k dočasnému přidělení či porovnání pracovních a mzdových podmínek agenturního zaměstnance a srovnatelného zaměstnance uživatele.
V oblasti zaměstnanosti budou probíhat zejména kontroly nelegálního zaměstnávání občanů ČR, občanů EU a cizinců ze třetích zemí, dále již zmíněné kontroly zprostředkování zaměstnání bez povolení, inspekce bude sledovat i plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, dále připravuje kontroly rovného zacházení a zákazu diskriminace při uplatňování práva na zaměstnání a zaměří se rovněž na poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.