Tento článek poskytuje podrobný přehled legislativních změn ve vedení ELDP od 1. 1. 2025 a souvisejících povinnostech zaměstnavatelů v důchodovém pojištění, včetně příkladů z praxe, které nabízejí praktické řešení situací, s nimiž se zaměstnavatelé často setkávají a na které se často dotazují. Upozorňuje nejen na důležité legislativní změny, ke kterým došlo v roce 2024 a které je třeba při vyplňování ELDP zohlednit (rozšíření podpůrčí doby u ošetřovného, úprava důchodových pravidel ad.), ale také na rozšíření povinností zaměstnavatele ve vztahu k zaměstnancům, kteří vykonávají rizikové zaměstnání (tj. zaměstnání zařazené do čtvrté kategorie). ELDP je primárním dokladem, jímž se pro účely důchodového pojištění prokazuje získaná doba důchodového pojištění, výše dosaženého vyměřovacího základu a dob vyloučených, tj. dob, které se pro účely zjištění průměrného výdělku vylučují. Povinnost vyhotovit a předložit ELDP zaměstnavatelům vyplývá z ust. § 38 odst. 4 a § 39 odst. 2 zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení .
Vedení a předkládání ELDP a potvrzení o směnách v náročných profesích
Vydáno:
29 minut čtení
Vedení a předkládání ELDP a potvrzení o směnách v náročných profesích
Mgr.
Ivana
Madarová
Základní právní úprava a náležitosti
ELDP vede zaměstnavatel vždy za jednotlivý kalendářní rok, případně jeho část, došlo-li k zahájení výdělečné činnosti zakládající účast na důchodovém pojištění nebo k jejímu ukončení v průběhu kalendářního roku pro každou osobu účastnou důchodového pojištění. Do ELDP zapisuje zaměstnavatel údaje za každý kalendářní rok, po účetní závěrce (závěrce mzdových listů), nejpozději však
do 30. 4. následujícího kalendářního roku
, a v případě skončení účasti na důchodovém pojištění před 31. 12. daného kalendářního roku do 1 měsíce po konečném vyúčtování příjmů, nejpozději do 31. 1. následujícího kalendářního roku.ELDP je předepsaným tiskopisem, který zaměstnavatelé předkládají dle § 39 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 582/1991 Sb.“), výhradně elektronicky ve formě datové zprávy (e-Podání), ve formátu, struktuře a tvaru určeném ČSSZ zveřejněném na internetových stránkách ČSSZ, do 30 dnů ode dne zápisu údajů do ELDP, ode dne svého zániku, případně do 8 dnů ode dne obdržení výzvy orgánu sociálního zabezpečení.
Současně je zaměstnavatel povinen vyhotovit dva stejnopisy ELDP. Jeden stejnopis je povinen předložit občanovi k podpisu a založit do své evidence a druhý stejnopis, který opatří podpisem pověřeného zaměstnance nebo jiného oprávněného zástupce a svým razítkem, je povinen vydat občanovi, a to nejpozději v den, kdy předkládá evidenční list příslušnému orgánu sociálního zabezpečení. Stejnopis ELDP může zaměstnavatel vést i elektronicky v případě, že jeho vedení, distribuce a zajištění podpisu (ověření stejnopisu zaměstnancem) musí být v zásadě identické s postupem platným pro jeho papírovou formu.
V průběhu roku 2024 došlo k přijetí několika zákonů, které mají vliv na hodnocení dob důchodového pojištění, vyloučených dob a vykazování těchto údajů do evidenčních listů důchodového pojištění.
Od 8. 11. 2024 došlo v souvislosti s přijetím zákona č. 330/2024 Sb., o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi (dále jen „povodňový zákon“)
,
k rozšíření podpůrčí doby u ošetřovného v období od 13. 9. 2024 nejdéle do 31. 3. 2025. Podpůrčí doba u ošetřovného se prodlužuje o dobu, po kterou trvalo uzavření zařízení nebo školy anebo jejich částí uvedených v § 39 odst. 1 písm. b) bodu 1 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen „zákon č. 187/2006 Sb.“), či § 2 odst. 4 povodňového zákona z důvodu mimořádného opatření při povodni nebo po dobu trvání následků povodní. Ošetřovné je v těchto případech poskytováno za kalendářní měsíc, ve kterém byla dána nemožnost osobní přítomnosti dítěte (jiné osoby) v zařízení (škole) z důvodu povodní. Pro účely důchodového pojištění se za dobu uvedenou v § 16 odst. 4 větě třetí písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (dále jen „zákon č. 155/1995 Sb.“), považuje i doba poskytování ošetřovného. Sdělením č. 308/2024 Sb. vyhlásilo MPSV
od 1. 1. 2025
zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění podle § 6 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. na částku ve výši 4 500 Kč.
V době od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2024
činila tato výše rozhodného příjmu 4 000 Kč.
U zaměstnání (dle