Portál Práce a mzda může čtenářům časopisu nabídnout mnohem víc než jen archiv článků. Průběžně připravujeme takzvané Pracovní situace, krátké přehledy povinností zaměstnavatelů v běžné praxi firem, základních informací z oblasti pracovního práva, sociálního zabezpečení i zdanění příjmů. Kromě bohatě zastoupené oblasti pracovněprávních vztahů stále přibývají další okruhy situací z oblasti mzdového účetnictví a důchodového pojištění.
Důchodové pojištění
JUDr. Helena Pelikánová, JUDr. Roman Lang, Ph. D.
Doba pojištění (příspěvková, povinná)
Doba pojištění je jedním z předpokladů pro získání nároku na dávky důchodového pojištění. Rozsah potřebné doby pojištění se různí především v závislosti na druhu dávky, tj. zda jde o důchod starobní, invalidní nebo pozůstalostní (vdovský, vdovecký, sirotčí), ale i v závislosti na dalších skutečnostech, např. na kalendářním roce, v němž pojištěnec dosáhl důchodového věku, anebo na věku pojištěnce v době, kdy se stal invalidním. Pravidla pro hodnocení dob pojištění jsou stanovena v § 11 až 14 zákona o důchodovém pojištění (dále jen ZDP).
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/doba-pojisteni-prispevkova-povinna
Dobrovolné pojištění
Dobrovolná účast na důchodovém pojištění vzniká na základě přihlášky k pojištění, pravidla jsou definována v ust. § 6 ZDP. Zákon rozlišuje dobrovolnou účast z tzv. kvalifikovaných důvodů (podmínky účasti jsou příznivější, délka účasti není časově omezena) a dále účast bez uvedení důvodu (podmínky jsou méně příznivé).
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/doba-pojisteni-prispevkova-dobrovolna
Náhradní doby pojištění
Okruh náhradních dob pojištění je taxativně vymezen v ust. § 5 odst. 2 a v § 102 odst. 3 až 5 ZDP. Tento okruh se v průběhu času měnil a postupně se zužuje. I náhradní doby získané podle dřívějších předpisů jsou však v současnosti hodnotitelné pro důchodové účely.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/nahradni-doba-duchodoveho-pojisteni-vyloucena-doba
Odchod do starobního důchodu
Starobním důchodem se zde rozumí tzv. řádný starobní důchod, tj. takový, na který vzniká nárok k datu dosažení důchodového věku. Jde o dávku, která má kompenzovat snížení nebo ztrátu schopnosti vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, která je u většiny osob způsobena úbytkem sil v důsledku pokročilého věku.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/odchod-do-starobniho-duchodu
Odchod do „předčasného“ starobního důchodu
Takzvaně předčasným starobním důchodem se zde rozumí starobní důchod, který je pojištěnci na jeho žádost přiznán předtím, než dosáhl důchodového věku (tj. věku potřebného pro nárok na tzv. řádný starobní důchod). Jde o dávku kompenzující snížení schopnosti vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, které je u většiny osob způsobeno úbytkem sil v důsledku pokročilého věku; současně pojištěnci pomáhá při řešení ztráty jeho zaměstnání v předdůchodovém věku, kdy jsou již jeho možnosti uplatnění na pracovním trhu omezené.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/odchod-do-predcasneho-starobniho-duchodu
Odchod do invalidního důchodu
Invalidní důchod je dávkou kompenzující částečnou či úplnou ztrátu schopnosti vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, která nastala v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/odchod-do-invalidniho-duchodu
Mzdy a platy
Ing. Miroslav Bulla
Mzda a náhrada mzdy za práci ve svátek
Svátky jsou dny pracovního klidu, ve kterých může zaměstnavatel nařídit práci jen výjimečně. Lze nařídit jen výkon v zákoníku práce vyjmenovaných nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech, dále práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/mzda-nahrada-mzdy-za-praci-ve-svatek
Splatnost a výplata mzdy
Splatnost a výplata mzdy je upravena v § 141 až § 144a ZP: Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. V tomto období musí být sjednán, stanoven nebo určen pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu.
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/splatnost-vyplata-mzdy
Stanovení úroku z prodlení při výplatě mzdy
Jestliže zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci mzdu či jiné peněžité plnění řádně a včas, je v prodlení. Prvním dnem prodlení je kalendářní den následující po dni, kdy mělo být plnění vyplaceno, a posledním dnem prodlení je den zaplacení dluhu. Zaměstnanec může požadovat úroky z prodlení, a to ve výši v souladu s nařízením vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení. Takto se postupuje za předpokladu, že si zaměstnanec nesjednal se zaměstnavatelem jinou výši úroku z prodlení (viz též § 4 ZP, § 1968 a 1970 občanského zákoníku).
Kompletní znění pracovní situace naleznete na: https://www.praceamzda.cz/situace/stanoveni-uroku-z-prodleni-pri-vyplate-mzdy