Během předcházejících měsíců došlo v oblasti placení pojistného na sociální zabezpečení k několika nestandardním situacím, se kterými zaměstnavatelé neměli zkušenosti, a správný postup při odvodu pojistného se mohl stát problematickým, jak vyplývá z četných dotazů. Tento článek přiblíží témata, která se jeví jako aktuální.
Placení pojistného na sociální zabezpečení členů volebních komisí
Počátkem října letošního roku proběhly volby do zastupitelstev kraje a rovněž v některých volebních obvodech volby do Senátu ČR. Členům okrskových volebních komisí a jejich zapisovatelům (dále jen členové volebních komisí) náleží odměna. V závislosti na výši odměny pak členovi volební komise vznikne, či nevznikne účast na nemocenském pojištění a nutnost posoudit, zda se z odměny bude, či nebude platit pojistné na sociální zabezpečení.
Výše zvláštní odměny člena volební komise v souvislosti s volbami, které proběhly 2. a 3. října 2020, činila minimálně 2 300 Kč a maximálně 4 100 Kč. V obcích, v nichž se konaly volby pouze do zastupitelstva kraje, mohla činit odměna podle vyhlášky Ministerstva vnitra maximálně 2 700 Kč. Tato výše odměny však nezaložila členům volební komise účast na nemocenském pojištění. Pokud ovšem člen volební komise dosáhl odměny aspoň 3 000 Kč, vznikla mu účast na nemocenském pojištění a tím i povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení. Je tomu tak proto, že činnost člena volební komise je podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen ZNP), zaměstnáním. Je-li člen volební komise účasten nemocenského pojištění, odvádí se z jeho zvláštní odměny pojistné na sociální pojištění.
Činnost člena volební komise je z hlediska sociálního pojištění považována podle