Zákoník práce stanoví zaměstnavatelům povinnost poskytovat zaměstnancům cestovní náhrady a současně prostřednictvím prováděcích předpisů určuje jejich aktuální výši. S účinností od 1. 1. 2025 stanovilo Ministerstvo zahraničních věcí vyhláškou č. 373/2024 Sb. základní sazby zahraničního stravného a Ministerstvo práce a sociálních věcí stanovilo vyhláškou č. 475/2024 Sb. tuzemské stravné, sazby základní náhrady a průměrné ceny pohonných hmot. Zaměstnavatelé jsou povinni změny účinné od 1. 1. 2025 zohlednit v náhradách cestovních výdajů poskytovaných zaměstnancům a upravit související vnitřní předpisy. Vzhledem k tomu, že se úpravy sazeb a průměrných cen pohonných hmot týkají také podnikajících fyzických osob (OSVČ), v následujícím textu si popíšeme, v jaké výši mohou v roce 2025 cestovní výdaje daňově uplatnit tito podnikatelé.
Cestovní náhrady 2025
Vydáno:
16 minut čtení
Cestovní náhrady 2025
Jaroslava
Pfeilerová
Tuzemské stravné
Náhrada zvýšených stravovacích výdajů (stravného), které zaměstnancům vzniknou při tuzemských pracovních cestách, slouží k pokrytí vyšších výdajů způsobených tím, že se zaměstnanci na pracovních cestách nemohou stravovat obvyklým způsobem. V § 2 vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) č. 475/2024 Sb. jsou uvedeny minimální sazby stravného pro zaměstnance zaměstnavatele v podnikatelské sféře, a to ve vazbě na délku pracovní cesty na území ČR v jednom dni:
*
148 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
*
225 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
*
353 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Horní hranice stravného není pro podnikatelskou sféru stanovena, to znamená, že zaměstnavatelé v podnikatelské sféře nejsou při poskytování vyšších náhrad nijak limitováni. Částka stravného, která přesáhne maximální stravné, které lze poskytovat v nepodnikatelské sféře, však podléhá dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a vstupuje také do vyměřovacích základů pro odvod pojistného, a to u zaměstnance i u zaměstnavatele.
V § 3 vyhlášky MPSV č. 475/2024 Sb. jsou stanoveny sazby stravného pro zaměstnance zaměstnavatelů v nepodnikatelské sféře. Na rozdíl od zaměstnavatelů v podnikatelské sféře mají zaměstnavatelé v nepodnikatelské sféře stanoveny limity, v jejichž rámci mohou zaměstnancům stravné poskytovat (nemohou poskytnout méně, ale ani více, než stanoví zákoník práce):
*
148 Kč až 177 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
*
225 Kč až 271 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
*
353 Kč až 422 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Příklad č. 1:
Zaměstnavatel (obchodní společnost) poskytl zaměstnanci, který vykonal pracovní cestu v délce 15 hodin stravné ve výši 400 Kč. Daňové posouzení:
*
Pro zaměstnance není předmětem daně