Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále též „ZP“ nebo „zákoník práce“) ukládá zaměstnavateli povinnost poskytovat zaměstnancům cestovní náhrady. Tyto náhrady zaměstnanci náleží v případech, které jsou vymezeny v ust. § 152 ZP (tj. při pracovních cestách, při cestách mimo pravidelné pracoviště, při cestách do místa výkonu práce mimo rozvrh směn, při přeložení atd.). Při poskytování cestovních náhrad musí zaměstnavatel mimo zákoník práce aplikovat celou řadu dalších právních předpisů, protože cestovní náhrady je mimo jejich správné vyčíslení nutné zaúčtovat a daňově posoudit. V současné době musí zaměstnavatelé řešit také aktuální problémy spojené s elektromobilitou nebo se specifikou cestovních náhrad při práci z domova. Zaměstnavatelé, kteří vysílají své zaměstnance do členských států v rámci nadnárodního poskytování služeb, v některých případech musí poskytovat náhrady podle cizího práva.
Obecně platí, že zaměstnanec je povinen při vyúčtování pracovní cesty jednotlivé náhrady prokázat a doložit je souvisejícími doklady (jízdenkami, doklady o zaplacení parkovného, ubytování, dálničních poplatků apod.). Některé náhrady však zaměstnanec neprokazuje, protože jejich výše je stanovena prováděcími právními předpisy (vyhláškami MF a MPSV), které jsou vydávány na základě zmocňovacího ustanovení § 189 ZP:
- Ministerstvo práce a sociálních věcí pravidelně v termínu od 1. ledna prostřednictvím vyhlášky stanoví nové:
- sazby základní náhrady za 1 km jízdy jiným než služebním motorovým vozidlem,
- průměrné ceny pohonných hmot,
- stravné pro podnikatelskou i pro nepodnikatelskou sféru při tuzemských pracovních cestách.
- Jednotlivé sazby jsou stanoveny podle údajů Českého statistického úřadu o cenách vozidel, o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování a o cenách pohonných hmot.
- Ministerstvo financí pravidelně v termínu od 1. ledna vyhláškou stanoví výši základních sazeb zahraničního stravného, a to v celých měnových jednotkách příslušné cizí měny. Tyto sazby jsou stanoveny na základě návrhu Ministerstva zahraničních věcí vypracovaného podle podkladů zahraničních zastupitelských úřadů o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy.
Pokud dojde k mimořádnému pohybu cen, vydá ministerstvo příslušnou vyhlášku i v průběhu roku. Tak tomu bylo i v minulém roce, kdy MPSV vydalo k 1. 1. 2021 vyhlášku č. 589/2020 Sb., kterou stanovilo tuzemské stravné, sazby základní náhrady a také průměrné ceny PHM. Vzhledem k výraznému zvýšení cen PHM vydalo MPSV vyhlášku č. 375/2021 Sb., která s účinností od 19. 10. 2021 do 31. 12. 2021 zvýšila cenu benzínu automobilového 95 oktanů z částky 27,80 Kč na 33,80 Kč.
Náhrady jízdních výdajů
Od 1. 1. 2022 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí č. 511/2021 Sb., která mění sazbu základní náhrady za 1 kilometr jízdy jiným než