Při zaměstnávání na dohodu (dohody) o provedení práce platí ve zdravotním pojištění speciální podmínky, a to především v přímé návaznosti na rozhodnou částku příjmu 10 000 Kč a dále při plnění oznamovací povinnosti, tedy při přihlašování a odhlašování osoby jako zaměstnance. S ohledem na probíhající legislativní vývoj lze s velkou pravděpodobností očekávat u dohod o provedení práce změny tehdy, bude-li v navržené podobě přijat tzv. konsolidační neboli ozdravný balíček.
Zdravotní pojištění – minimální vyměřovací základ u dohod o provedení práce
Ing.
Antonín
Daněk
Ustanovení § 75 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, definuje podmínky sjednání dohody o provedení práce takto:
„Rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.“
Pracovní úkol sjednaný v dohodě o provedení práce má mít charakter ojedinělého úkolu. Dohodu o provedení práce uzavírá zaměstnavatel se zaměstnancem tehdy, jestliže není možné zajistit pracovní úkol zaměstnanci v rámci plnění jejich povinností z pracovního poměru. Buď proto, že tento úkol nevyplývá z běžné činnosti zaměstnavatele, nebo to výlučně vyžaduje povaha takového úkolu. V dohodě musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení a zpravidla se v ní sjednává též místo a doba, v níž má být pracovní úkol proveden.
Osoby pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) se považují ve zdravotním pojištění za zaměstnance tehdy, pokud příjem zúčtovaný za kalendářní měsíc činí více než 10 000 Kč. Z pohledu zdravotního pojištění platí, že pokud příjem na DPP přesáhne 10 000 Kč, pak:
*
vzniká ve zdravotním pojištění zaměstnání (osoba je z pohledu zdravotní