Zaměstnávání osob v důchodovém věku není v dnešní době jevem nijak mimořádným. Pokud totiž takový důchodce splňuje podmínky na něj kladené, kdy může zaměstnavatel využít jak fyzický, tak duševní potenciál včetně dlouholetých zkušeností, má tato forma zaměstnávání ve zdravotním pojištění některé přednosti. Nezanedbatelnou výhodou je z finančního hlediska skutečnost, že jak zaměstnavatel, tak OSVČ nemusejí dodržet při odvodu pojistného minimální vyměřovací základ.
Starobní důchodci – zaměstnanci a podnikatelé ve zdravotním pojištění v roce 2024
Ing.
Antonín
Daněk
Přiznání důchodu pojištěnci má ve zdravotním pojištění velký význam, protože přímo ovlivňuje platbu pojistného státem té zdravotní pojišťovně, u které je osoba pojištěna, a rovněž i výši vyměřovacího základu zaměstnance, resp. osoby samostatně výdělečně činné. To znamená, že tyto osoby jednak mají z titulu přiznání důchodu vyřešen ve zdravotním pojištění svůj pojistný vztah (přičemž v daném kalendářním měsíci postačí evidence v této „státní kategorii“ i jen po část tohoto měsíce), jednak nemusejí přispívat žádným platbami do tohoto systému. Jinak je tomu v případech, kdy jsou poživatelé důchodu zaměstnáni nebo podnikají jako OSVČ.
Takže pokud by byl poživatel starobního důchodu ještě zaměstnancem a osobou samostatně výdělečně činnou, pak by mohla zdravotní pojišťovna obdržet za tuto osobu každý měsíc až tři platby (od státu, od zaměstnavatele a zálohu na pojistné placenou OSVČ).
V dalším textu budeme analyzovat podmínky platné ve zdravotním pojištění pro poživatele starobního důchodu. V této souvislosti je zapotřebí poznamenat, že v podstatě identický postup by se uplatnil i tehdy, kdyby se jednalo o poživatele dalších důchodů, tedy invalidního (ve všech třech stupních), vdovského a vdoveckého. Sirotčí důchod je přiznán nezaopatřenému dítěti, což je ve zdravotním pojištění osoba, za kterou je plátcem pojistného stát.
Oznamovací povinnost
Rozhodne-li se zaměstna