U dohody o pracovní činnosti (DPČ) je osoba považována z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance jen tehdy, činí-li zúčtovaný hrubý příjem v rozhodném období kalendářního měsíce alespoň 3 500 Kč. U dohody o provedení práce (DPP) pak tehdy, pokud příjem převýší 10 000 Kč. Ve zdravotním pojištění se pro účel vzniku zaměstnání a dodržení zákonného minima sčítají příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele.
Plnění oznamovací povinnosti
Podle ustanovení § 8 odst. 2 písm. d) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů platí, že zaměstnavatel u dohody o pracovní činnosti a také u dohody o provedení práce:
- přihlašuje zaměstnance u zdravotní pojišťovny ke dni nástupu do zaměstnání, což je den, ve kterém zaměstnanec poprvé po uzavření dohody začal sjednanou pracovní činnost vykonávat, a
- odhlašuje zaměstnance dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla příslušná dohoda sjednána.
Vždy je však zapotřebí mít na paměti, že základní podmínkou pro uplatnění tohoto postupu je u dohody o pracovní činnosti příjem zaměstnance v rozhodném období kalendářního měsíce alespoň ve výši 3 500 Kč a u dohody o provedení práce více než 10 000 Kč.
V příkladech si ukážeme situace, které mohou zaměstnavatelé ve zdravotním pojištění řešit. V právních podmínkách roku 2022 budeme vycházet z požadavku, že při odvodu pojistného musí být zaměstnavatelem dodržen minimální vyměřovací základ nebo jeho poměrná část.
Dvě zaměstnání na DPČ – u dvou zaměstnavatelů
Zaměstnanec pracuje u dvou zaměstnavatelů, u každého z nich na DPČ. U jednoho zaměstnavatele činí příjem 9 000 Kč, u druhého 8 000 Kč. U zaměstnavatele s nižším příjmem je dohoda ukončena