S blížícím se koncem roku se mohou zaměstnavatelé, resp. plátci ocitnout v situaci, které je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost. K 1. lednu se mění mnohé parametrické údaje důležité pro placení pojistného, k tomuto datu lze také změnit zdravotní pojišťovnu. Se závěrem roku končí pracovněprávní vztahy, které se následně obnovují, anebo také neobnovují. Zvláštní situace může nastat při souběhu zaměstnání se samostatnou výdělečnou činností. Na co by si proto měli dát plátci pozor na přelomu let 2021 a 2022?
Změna zdravotní pojišťovny
Den 1. 1. 2022 je standardním termínem pro změnu zdravotní pojišťovny. Z právní úpravy zdravotního pojištění vyplývá povinnost pojištěnce (jako zaměstnance) oznámit zaměstnavateli do osmi dnů případnou změnu zdravotní pojišťovny. V této souvislosti bych doporučil zaměstnavateli nechat si, třeba ve druhé polovině ledna, zaslat od zdravotní pojišťovny (pojišťoven) seznam zaměstnanců u ní pojištěných k datu 1. 1. 2022, a tento si porovnat s vlastní evidencí, čímž se předejde nesprávnému odvodu pojistného již za měsíc leden 2022.
Obzvláštní pozornost by pak měli zaměstnavatelé vždy věnovat příjmům zúčtovaným po skončení zaměstnání, neboť v takovém případě se informace o změně zdravotní pojišťovny nemusí k zaměstnavateli dostat. Takovým příjmem může být buď „klasická“ odměna zúčtovaná bývalému zaměstnanci, nebo třeba plnění z titulu konkurenční doložky, což může trvat až dvanáct měsíců, během nichž jsou ve hře v podstatě dva termíny pro změnu zdravotní pojišťovny, a jeden z nich může bývalý zaměstnanec využít.
Zaměstnanec skončil zaměstnání ke dni 31. 12. 2021 a v lednu 2022 mu byl přiznán starobní důchod. Do března 2022 mu zaměstnavatel zúčtuje odměnu 5 000 Kč.
Protože osoba již není v měsíci březnu zaměstnancem, nevzniká bývalému zaměstnavateli na základě této skutečnosti povinnost přihlašovat bývalého zaměstnance u zdravotní pojišťovny ani započítávat za březen tuto osobu do počtu za