Pojmy jako bezpečnost práce (BP), resp. bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP), slýcháme, čteme, a ve své mluvě také poměrně často používáme. Otázkou ale je, co si pod tímto pojmem představují řečníci při svých promluvách, či autoři při psaní příslušných textů, kteří uvedený výraz používají. Zcela zásadní ale je, co si mají představit čtenáři při čtení určitého textu, popřípadě posluchači při sledování řečníka.
Autor prosí čtenáře, aby všechny dále uvedené skutečnosti byly považovány jen a jen za jeho soukromé názory a stanoviska.
Úvod
Nad obsahem pojmu bezpečnost práce se v poslední době zamýšlel autor ve třech navazujících příspěvcích (1), (2), (3). V posledním z uvedených příspěvků současně předložil k celonárodní diskusi možný pohled na bezpečnost práce, resp. na bezpečnost pracovních činností.
Máme veliké štěstí, že jako první se do diskuse přihlásil Ing. Jaromír Elbel, autorův dlouholetý kolega a pracovní přítel, který je v současné době spolu s autorem taktéž ve starobním důchodu. Jedná se ale o člověka s mimořádným rozhledem a životními zkušenostmi, a to nejen v oblasti bezpečnosti práce, které v počátcích získával v tuzemském prostředí a později rovněž na mezinárodní úrovni.
Ing. Elbel ve svém vstupním – zahajovacím diskusním příspěvku, (bude zařazen v příštím čísle našeho časopisu) současně předkládá k zamyšlení možné variantní pohledy na diskutované téma, a to:
- na bezpečnost práce v současném pojetí, v rámci pracovněprávních vztahů,
- na bezpečnost všech pracovních činností, prováděných rovněž mimo pracovněprávní vztahy.
K zamyšlení je rovněž úvaha o sjednocení inspekční činnosti na úseku bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci. K realizaci této myšlenky jsme byli před časem dokonce vyzváni. V této souvislosti si autor vybavuje, že v minulém období bývalá VHJ Hutnictví železa, kde byly útvary bezpečnosti práce a pracov