Evropský průkaz zdravotního pojištění a "nové kartičky" VZP ČR

Vydáno: 9 minut čtení

Občan s trvalým pobytem na území České republiky je ze zákona povinně účasten v českém systému veřejného zdravotního pojištění a na základě této skutečnosti je také držitelem průkazu pojištěnce (Evropského průkazu zdravotního pojištění - EPZP, mezinárodní zkratka EHIC - European Health Insurance Card). Tento průkaz mu vystavuje jeho česká zdravotní pojišťovna. Na základě tohoto průkazu má pak český pojištěnec nárok na konkrétně definovaný rozsah hrazené péče, jak je dále uvedeno.

Typy průkazů

V českém systému veřejného zdravotního pojištění existuje několik typů průkazu pojištěnce, zakládajících nárok na poskytnutí příslušného rozsahu hrazených služeb (zdravotní péče). Na průkazu je vždy uvedeno, která z českých zdravotních pojišťoven průkaz svému pojištěnci vydala. Zdravotnická zařízení, jakož i samotní držitelé průkazu by vždy měli věnovat pozornost i vyznačené době platnosti průkazu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (obdobně i ostatní české zdravotní pojišťovny) vystavuje několik typů průkazů pojištěnce.

"Standardní" průkaz pojištěnce

Jedná se o modrý plastový průkaz, který je (kromě českých občanů) vydáván podle evropských směrnic i některým osobám z členských států EU včetně Norska, Islandu, Lichtenštejnska (státy Evropského hospodářského prostoru - EHP) a Švýcarska. Osoby z těchto států se stávají držitelem průkazu české zdravotní pojišťovny typicky v situaci, kdy začnou pouze v ČR vykonávat výdělečnou činnost, tedy zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost. Vedle tohoto průkazu se mohou pojištěnci prokázat rovněž Potvrzením dočasně nahrazujícím EPZP, tj. papírovým formulářem vydaným zdravotní pojišťovnou na omezenou dobu. Oba doklady jsou naprosto rovnocenné a opravňují pojištěnce k čerpání hrazených služeb v rozsahu daném zákonem. Český EPZP je na základě dohody s tamními orgány zdravotního pojištění akceptován i v Severní Makedonii a v Srbsku.

Průkaz pojištěnce, občana země mimo EU, pracujícího v ČR

Podle české právní úpravy zdravotního pojištění se v některých případech stávají účastníky našeho systému i občané zemí, které nejsou členy EU, EHP, a kteří nejsou ze Švýcarska. Vesměs se jedná o cizince ze země mimo působnost koordinačních nařízení EU č. 883/2004 a 987/2009, kteří jsou v ČR pojištěni z titulu zaměstnání u zaměstnavatele se sídlem nebo trvalým pobytem na území České republiky. Tito pojištěnci z tzv. třetích zemí nemají nárok na vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění. Jako pojištěncům je jim sice také vydáván plastový průkaz (s obdobným uspořádáním údajů, jako má EHIC), ale jiné barvy - zelené, platný jen na území ČR, s omezenou dobou platnosti. Na základě tohoto průkazu mají tito pojištěnci po dobu zaměstnání v ČR nárok na poskytnutí plného rozsahu hrazených služeb stejně jako ostatní čeští pojištěnci. OSVČ z těchto "třetích" zemí, podnikající v ČR, se nestávají účastníky českého systému veřejného zdravotního pojištění a řešením jejich situace je sjednání komerčního zdravotního pojištění.

Průkaz pojištěnce jiného státu, registrovaného u VZP ČR jako u české výpomocné zdravotní pojišťovny

Výpomocná zdravotní pojišťovna zaujímá postavení prostředníka mezi pojištěncovou kompetentní zdravotní pojišťovnou a poskytovatelem zdravotní péče v místě pobytu nebo bydliště pojištěnce. Protože zastupuje kompetentní instituci, hradí pojištěnci poskytnutou zdravotní péči jejímu poskytovateli. Jedná se o tři varianty žlutých průkazů pojištěnce, které nahradily původně používaná papírová potvrzení o registraci, s uvedením rozsahu hrazených služeb:

  • průkaz pojištěnce bydlícího v ČR s nárokem na plnou péči,
  • průkaz pojištěnce pobývajícího v ČR s nárokem na nezbytnou péči,
  • průkaz pojištěnce pro cizince ze smluvních států s nárokem na nutnou a neodkladnou péči.

Nárok na hrazené služby

Na základě EPZP mají čeští pojištěnci nárok na komplexní (plný) rozsah hrazených služeb na území České republiky, nezbytná zdravotní péče je jim poskytována v zemích Evropské unie, ve státech EHP a ve Švýcarsku. Budete-li tedy čerpat v těchto státech nezbytnou zdravotní péči, předložíte EPZP, popřípadě Potvrzení dočasně nahrazující EPZP přímo u lékaře nebo v nemocnici, a v důsledku úrazu nebo onemocnění se pak domů nebudete muset vracet dříve, než jste zamýšleli, resp. než jste toho schopni. Abyste za poskytnutou zdravotní péči nemuseli zbytečně připlácet, doporučuji všem občanům, aby si před cestou do zahraničí uzavřeli u některé z pojišťoven cestovní zdravotní pojištění.

Nové "kartičky" pojištěnců VZP ČR

Předesílám, že nejde o změnu zásadní, ale pouze částečnou, vizuální povahy, která se aktuálně netýká všech pojištěnců, ale pouze těch, kterým je vystavován nový průkaz pojištěnce VZP ČR po skončení platnosti průkazu stávajícího. Nejedná se ani o hromadnou výměnu průkazů.

Pokud pojištěnci skončila platnost průkazu, obdrží nový průkaz (probíhá již od poloviny září 2019), nepatrně "inovovaný". Podstata úpravy spočívá v barevném provedení jeho rubové strany, na které nejsou osobní údaje klienta, ale pouze informace zdravotní pojišťovny. Tato strana, která dříve barevně přecházela z červené přes fialovou až do modré, bude nově jednobarevná, a to výrazně červená, což je i "firemní" barva pojišťovny. Nové průkazy s platností na dobu 10 let budou pojištěnci dostávat jako doposud automaticky poštou podle blížícího se konce platnosti dosavadní "kartičky".

K žádné změně nedochází u pojištěnců VZP ČR, kteří již několik let vlastní platný průkaz. Tyto původní či stávající průkazy s vícebarevnou rubovou stranou zůstávají nadále v platnosti až do doby, která je na nich vyznačena. To znamená, že několik let se budou občané, pojištěnci VZP ČR, prokazovat dvěma mírně odlišnými verzemi průkazů. Tato skutečnost nemá na poskytnutí lékařské péče (tzv. hrazených služeb) žádný vliv, zásadní informací je datum platnosti uvedené na lícové straně.

Protože je průkaz pojištěnce, vystavený českou zdravotní pojišťovnou, zároveň Evropským průkazem zdravotního pojištění, nesmí se lícová strana měnit, a tudíž musí mít ve všech státech standardizovanou podobu.

Úpravy i u dalších typů průkazů

Kromě běžně používaných modrých kartiček, platných v drtivé většině evropských zemí (viz výše), se v praxi setkáváme ještě se dvěma dalšími barevnými variantami průkazů, kdy se jedná o průkazy výše popsané. Tyto průkazy jsou však platné pouze na území České republiky a také u nich dochází k dílčím změnám.

Zeleným plastovým průkazem disponují občané ze zemí mimo Evropskou unii (a mimo Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko), pracující u českého zaměstnavatele, kterým může být právnická nebo fyzická osoba. Tento zelený průkaz platí jen na území ČR a vydává se na jeden rok. Zelená barva zůstává, mění se (nepříliš zřetelně) její odstín, na rubové straně mizí bílá pole, jiná je podoba loga pojišťovny, odlišné je i uspořádání textu. I tyto osoby mají právo na výběr zdravotní pojišťovny, protože se z titulu zaměstnání u českého zaměstnavatele stávají účastníky českého systému veřejného zdravotního pojištění. Právo na volbu zdravotní pojišťovny mají i osoby ze států EU, EHP a ze Švýcarska.

Jak je výše uvedeno, pojištěnci registrovaní u VZP ČR jako u české výpomocné zdravotní pojišťovny, vlastní žluté průkazy, taktéž s platností na dobu jednoho roku a s uvedením nároku na rozsah zdravotní péče (hrazených služeb). V nové podobě těchto průkazů se mírně mění odstín žluté barvy, na rubové straně již nenaleznete bílá pole a jiná je i struktura textu.

Výňatek z povinností pojištěnce ve zdravotním pojištění

Podívejme se závěrem blíže na povinnosti občana související s používáním průkazu pojištěnce, kdy pojištěnec je povinen vrátit do osmi dnů zdravotní pojišťovně průkaz pojištěnce při:

  • ukončení trvalého pobytu na území České republiky,
  • zániku zdravotního pojištění, tedy za situace, kdy osoba bez trvalého pobytu na území České republiky přestala být zaměstnancem, přičemž u osob ze států EU, EHP a ze Švýcarska nevznikl, resp. netrvá, nárok odvozený z výkonu výdělečné činnosti (například pobírání české podpory v nezaměstnanosti, pobírání nemocenských dávek z důvodu onemocnění v ochranné lhůtě aj.),
  • skončení zaměstnání u osoby z tzv. třetí země,
  • změně zdravotní pojišťovny,
  • dlouhodobém pobytu v zahraničí - musí se jednat o nepřetržitý pobyt delší šesti měsíců,
  • výkonu výdělečné činnosti ve státech Evropské unie a v Norsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku nebo ve Švýcarsku podle výše uvedených nařízení EU č. 883/2004 a 987/2009 (toto vynětí z českého systému veřejného zdravotního pojištění může být i kratší než šest měsíců).

Pokutu až 500 Kč může zdravotní pojišťovna uložit například v těchto situacích:

  • neoznámení ztráty nebo poškození průkazu pojištěnce (do osmi dnů),
  • nevrácení průkazu pojištěnce zdravotní pojišťovně z důvodů výše uvedených (do osmi dnů).

Pojištěnec je dále povinen prokazovat se při poskytování zdravotních služeb, s výjimkou poskytování léčivých přípravků, potravin pro zvláštní lékařské účely a zdravotnických prostředků, platným průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem vydaným příslušnou zdravotní pojišťovnou. Zdravotní pojišťovna může uložit pokutu až do 5 000 Kč pojištěnci, který se při poskytování zdravotní péče prokázal jejím průkazem pojištěnce, přestože v té době již jejím pojištěncem nebyl.

Související dokumenty

Související pracovní situace

Dovolená po mateřské dovolené
Doba pojištění (příspěvková, povinná)
Doba pojištění (příspěvková, dobrovolná)
Náhradní doba důchodového pojištění, vyloučená doba
Odchod do starobního důchodu
Odchod do „předčasného“ starobního důchodu
Odchod do invalidního důchodu
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Ošetřovné
Určení daňové rezidence dle zákona o daních z příjmů – rezident
Určení daňové rezidence dle zákona o daních z příjmů – nerezident
Dovolená za kalendářní rok
Poměrná část dovolené
Dovolená za odpracované dny
Výměra dovolené
Výkon práce pro účely dovolené
Dovolená při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby
Dovolená při změně rozvržení pracovní doby
Čerpání dovolené
Rozvrh čerpání dovolené

Související články

Průkazy zdravotních pojišťoven a rozsah nároků pojištěnce
Plátci pojistného a změna zdravotní pojišťovny
Kdy a jak hraje roli změna zdravotní pojišťovny?
Zaměstnanci a příjmy zdravotní pojišťovny
Zaměstnavatelé a postupy ve zdravotním pojištění v roce 2020
Lze utéct před dluhy u zdravotní pojišťovny?
Předávání informací mezi institucemi a zdravotní pojištění
Pohledávky nevymáhané zdravotními pojišťovnami
Kontrola jako důležitá součást činnosti zdravotních pojišťoven
Povinnosti pojištěnce ve zdravotním pojištění
Jak se tvoří příjmy zdravotních pojišťoven
Co je ve zdravotním pojištění vyloučeno
Změna zdravotní pojišťovny a její dopady
OSVČ a zdravotní pojišťovny v roce 2019
Chyby zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění a jejich náprava
Když ve zdravotním pojištění vznikne dluh
Zohlednění nedostatků v plnění povinností zaměstnavatele zdravotní pojišťovnou
Zahraniční zaměstnanci českého zaměstnavatele z pohledu zdravotního pojištění
Pohledávky, závazky a jejich promlčení ve zdravotním pojištění
Dluhy a přeplatky ve zdravotním pojištění
Zahájení a ukončení podnikání a zdravotní pojištění v roce 2021
Zdravotní pojištění - chyby zaměstnavatele a jejich důsledky

Související otázky a odpovědi

Výkon vazby a vztah ke zdravotnímu pojištění
Účast na zdravotním pojištění
Přechod zaměstnanců na nového zaměstnavatele - odhlášení u zdravotní pojišťovny a OSSZ
Smlouva o výkonu funkce do 3 500 Kč a paušální daň
Odvody za zaměstnance, který má trvalý pracovní poměr v EU u českého zaměstnavatele
Sociální a zdravotní pojištění z funkční odměny předsedy představenstva
Zdravotní pojištění - zaměstnání malého rozsahu starobního důchodce
Cizinec smlouva ČR, IČO v Chorvatsku
Zálohy na zdravotní pojištění - konec rodičovského příspěvku
DPČ - přihláška a odhláška ZP a SP
Přehled OSSZ a ZP
Odvody sociálního a zdravotního pojištění při daňovém paušálu a mzdě současně
Zdravotní pojištění invalidního zaměstnance
Platba sociálního a zdravotního pojištění
Provize z obratu v době dočasné pracovní neschopnosti
Sleva na zdravotním pojištění zaměstnavatele s více než 50 % zaměstnanců se ZTP
Archivace dokladů OSVČ s paušálními výdaji s evidencí příjmů pro kontroly FÚ, ČSSZ a ZP
Den nástupu do práce a přihlášení k zdravotnímu a sociálnímu pojištění
Zaměstnání občana EU s místem výkonu práce mimo ČR
Paušální daň