Rozvržení pracovní doby pedagogů je v porovnání s jinými zaměstnanci zvláštní tím, že musí zahrnovat obě části pracovní doby, tj. rozvrh přímé pedagogické činnosti a prací s ní souvisejících. Tato skutečnost se výrazně projeví zejména v případě nerovnoměrného rozvržení pracovní doby a při sjednání kratší týdenní pracovní doby pedagogů. Tento příspěvek je druhou částí řešené problematiky.
Rozvržení pracovní doby pedagogických pracovníků
JUDr. PhDr.
Jiří
Valenta
Rozvržení pracovní doby obecně
Rozvrhování pracovní doby patří do výlučné pravomoci zaměstnavatele. Platí, že rozvržení pracovní doby zaměstnance je jednostranným právním jednáním zaměstnavatele, k němuž zaměstnavatel nepotřebuje souhlas zaměstnance. Rozvrh pracovní doby tvoří základ pro určení dalších pracovněprávních institutů, jako jsou překážky v práci, čerpání dovolené a volna k samostudiu, rozsah práce přesčas, doby odpočinku mezi směnami a v týdnu apod. Především však je zásadním předpokladem pro samotný výkon práce, kdy zaměstnanec je ze zákona povinen vykonávat práci pro svého zaměstnavatele v rámci rozvržené pracovní doby. Povinnost zaměstnance dodržovat pracovní dobu vyplývá z výslovného ustanovení § 38 odst. 1 písm. b) a § 301, písm. b) zákoníku práce.
Připomeňme, že pro rozvržení pracovní doby zaměstnance platí:
*
provádí jej zaměstnavatel včetně určení začátku a konce směn;
*
rozvržení pracovní doby je týdenní, tedy provádí se na jednotlivé týdny; zákon předpokládá pravidlo, že toto rozvržení je provedeno obvykle v pěti pracovních dnech týdne.
Poznámka
Pro první uvedené pravidlo připouští zákoník práce od 1. 1. 2025 výjimku, kdy ustanovení § 37a umožňuje uzavřít se zaměstnancem písemnou dohodu, podle níž si zaměstnanec může rozvrhnout pracovní dobu sám. Na tento režim však zaměstnanci nevzniká právní nárok a je na zaměstnavateli, zda jej připustí.
Tato ustálená pravidla mají zřetelnou souvislost např. se stanovením rozsahu přímé pedagogické činnosti pedagogických pracovníků, které je rovněž postaveno na týdenních intervalech.
Připomeňme ustanovení § 84 zákoníku práce, podle kterého musí být zaměstnanci v pracovním poměru rozvržena pracovní doby s určitým předstihem,
tedy ještě p