Dotaz č. 1
V lednu jsem byl nemocný s covid-19, přibližně v tomto období byl doma i můj syn a nechodil do školy, protože měl nařízenou karanténu. O syna se starala moje matka, synova babička. Jak mohu uplatnit nárok i na ošetřovné, když nechodil do školy a my jsme se o něj museli postarat?
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (dále jen ZNP), upravuje souběh nároků na dávky nemocenského pojištění. Základní premisou je, že nárok má zaměstnanec ve stejném období vždy jen na jednu dávku. Podle § 48 ZNP má nárok na výplatu nemocenského z důvodu nemoci nebo nařízené karantény přednost před nárokem na výplatu ošetřovného.
Babička má nárok na ošetřovné pouze tehdy, pokud je zaměstnaná (nemocensky pojištěná) a z důvodu péče o vnuka přestala chodit do zaměstnání a tím přišla o část své mzdy. Pokud tomu tak je, vyplní si babička žádost o ošetřovné a předá ji svému zaměstnavateli.
Pokud babičce neucházel žádný příjem, protože není zaměstnaná, nárok na ošetřovné nemá stejně jako např. matka dítěte, která je na rodičovské dovolené, nepracuje, a tudíž jí žádný příjem neuchází.
Dotaz č. 2
Naší zaměstnankyni nebylo vyplacené celé ošetřovné. Její dcera měla v prosinci covid. Naše zaměstnankyně s ní tedy byla 14 dní doma na OČR. Zaplaceno jí bylo pouze 9 dní. Na OSSZ jsme předali formulář od lékaře, kde bylo uvedeno, že dítě je covid pozitivní, potvrzení o prodělání nemoci a ještě formulář žádosti o výplatu OČR. Mysleli jsme, že pokud je dítě v izolaci, je proplacena celá doba.
V době, kdy byla vaší zaměstnankyni pro