Dle ustanovení § 142 odst. 5 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále též „ZP“), je zaměstnavatel při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. V praxi se tento dokument označuje nejčastěji jako „výplatní páska“. Vedle povinných náležitostí uvádějí ovšem zaměstnavatelé na výplatní pásce též další údaje vztahující se k danému kalendářnímu měsíci – výši cestovních náhrad, různých benefitních plnění (příspěvků na soukromé životní pojištění nebo penzijní připojištění a nově například takzvaného stravenkového paušálu) a v neposlední řadě údaj o předpokládaném právu zaměstnance na dovolenou za kalendářní rok.
Účel informace
Účel informace o předpokládaném právu zaměstnance na dovolenou za kalendářní rok je zřejmý – aby měl zaměstnanec představu o tom, jakého práva na dovolenou za kalendářní rok může za splnění zákonem stanovených podmínek dosáhnout, a v jakém rozsahu může tedy dovolenou čerpat. Zaměstnanec si musí být vědom, tím spíše na začátku pracovního poměru nebo příslušného kalendářního roku, že jde právě a jen o předpoklad, ke kterému směřuje, nikoliv o jistotu, že mu takové právo skutečně nakonec vznikne. V průběhu kalendářního roku se z výplatní pásky dozvídá, kolik z dovolené za kalendářní rok už vyčerpal a kolik mu případně ještě zbývá.
Jak tomu bylo v roce 2020
Do konce roku 2020 uváděl zaměstnavatel předpokládané právo zaměstnance na dovolenou za kalendářní rok ve dnech. Vycházel přitom z toho, kolik pracovních dnů připadá zaměstnanci dle rozvržení pracovní doby na týden. U zaměstnanců s rovnoměrným rozvržením pracovní doby se stejným počtem pracovních dnů v týdnu to nebyl zpravidla žádný problém. Pro zaměstnance s nerovnoměrným rozvržením pracovní doby se řídil zaměstnavatel pravidlem obsaženým v ustanovení § 213 odst. 4 ZP, ve znění účinném do 31. 12. 2020, a počítal průměrný počet pracovních dnů připadajících na týden podle rozvržení jejich pracovní doby.
Na výplatní pásce se tak zaměstnanci běžně setkávali s čísly jako 25 dnů (předpokládané právo na dovolenou za kalendářní rok u zaměstnance s pětidenním pracovním týdnem pracu