Článek se věnuje problematice modernizace a předpokládaného vývoje v procesu digitalizace v otázkách bezpečnosti práce, hodnocení rizik a pandemických opatření.
Březen 2020 zahájil v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci novou éru, která stále nabírá na nových a nových rozměrech, a ač je to důsledek druhotný, zvýšil povědomí zaměstnanců o nezbytnosti BOZP, o povinnostech zaměstnavatele i jich samotných, a odborníkům i státnímu aparátu toto období ukázalo, že je potřeba některé otázky řešit jinak, flexibilněji a moderněji. Zatímco v loňském roce se všichni snažili zejména zorientovat v nastalé nové situaci a hledat dočasná řešení, nyní, téměř o rok později je již třeba myslet na řešení a přístupy dlouhodobější.
Zatímco loni v BOZP byla deklamovaná hesla ve stylu „zatněme zuby, ono to přejde“, nyní musí BOZP a všichni dotčení přemýšlet v intencích hesel nových „pojďme na to jinak“, „zvyšme efektivitu a snižme náklady“, a také „musíme inovovat pro budoucí úspěch“.
Dnes již disponujeme mnohými řešeními, které by před rokem nikdo ani koncepčně nezdůrazňoval. Víme, jak důležitá je komunikace zaměstnavatelů se zaměstnanci, jak velké dopady má pandemie na celospolečenské smýšlení o efektivitě opatření v rovině obecné a víme, že pandemické období Českou republiku zcela zásadně, stejně jako ostatní země světa v této globální éře, poznamená ekonomicky.
Důraz na prevenci
Bude na této generaci odborníků v oblasti BOZP, aby systém v rámci daného právního rámce transformovala, a přivedla jej do nové doby, která bude v mnohém odlišná, jež ponese na dlouho dobu hořkost z pocitu nekončícího boje s nemocí, jež má ve svém vlastním vývoji stále náskok, a to za situace, kdy každý zaměstnavatel bude zvažovat množství prostředků, jež bude na oblast BOZP alokovat.
Je třeba však vytrvat ve svých stanoviscích, které hlásá odborná veřejnost, že bezpečnost a ochrana zdraví při práci je základ pracovněprávních vztahů, protože zásadním způsobem modifikuje pracovní podmínky zaměstnanců, kulturu pracovního prostředí u zaměstnavatele a výkonnost pracovního kolektivu ve všech jeho aspektech.
Stále více je patrné, že prevence je jedinou efektivní cestou, jak započít koncepční změny v oblasti BOZP. Zdůrazňovala to i osvětová kampaň Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., „Chcete-li ušetřit, vsaďte na prevenci“1) realizovaná zejména na sociálních sítích v průběhu minulého roku pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen „MPSV“) ve spolupráci s Českomoravskou konfederací odborových svazů, jejíž hlavní myšlenkou byla právě snaha o zdůraznění, že investic