Při výkonu kontrolní činnosti se zdravotní pojišťovny zaměřují zejména na to, zda je při odvodu pojistného dodržen minimální vyměřovací základ zaměstnance, nebo zda má zaměstnavatel relevantní důvod k tomu, aby příslušné minimum dodržet nemusel. Proto musí zaměstnavatel kontrolnímu orgánu řádně doložit, že je k odvodu pojistného ze skutečně dosaženého příjmu (tedy nižšího než povinné minimum) oprávněn.
Je pravdou, že pouze z předloženého Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele zdravotní pojišťovna nezjistí výši vyměřovacích základů jednotlivých zaměstnanců. Výjimkou je v tomto směru pouze situace, kdy má zaměstnavatel v příslušném kalendářním měsíci jen jednoho zaměstnance.
Odvod pojistného ze skutečně dosaženého příjmu
Při příjmu nižším než 15 200 Kč musí v roce 2021 zaměstnavatel (resp. mzdová účetní) vědět, zda zaměstnanec nespadá do některé ze skupin osob, pro které neplatí ve zdravotním pojištění ustanovení o minimálním vyměřovacím základu dle § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Pokud zaměstnanec některou ze zde vyjmenovaných podmínek splňuje, pak může být vyměřovací základ zaměstnance nižší než aktuálně platné minimum, což je:
- částka 15 200 Kč při zaměstnání trvajícím po celý kalendářní měsíc, nebo
- příslušná poměrná část, snížená z důvodů uvedených v ustanovení § 3 odst. 9 zákona č. 592/1992 Sb.
To znamená, že ze skutečné výše příjmu (nižší než minimum) se odvede p