Právní řád koncipuje závazná stanoviska jako stanoviska dotčených správních orgánů, které jejich prostřednictvím chrání zájmy, které jsou mu svěřeny. Jsou vyjádřením odborného názoru a správní orgán, kterému jsou určena, je povinen je respektovat. Ve správním řízení o vydání povolení ke zprostředkování zaměstnání ukotvuje zákon o zaměstnanosti jako jednu z podmínek kladného rozhodnutí závazné stanovisko Ministerstva vnitra.
Ministerstvo vnitra posuzuje agentury práce z hlediska veřejného pořádku, bezpečnosti a dodržování práv třetích osob již od 1. 1. 2009, kdy nabyl účinnosti zákon č. 382/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Jak se uvádí v důvodové zprávě k tomuto zákonu, bylo toto opatření zavedeno s cílem zabánit nezákonným aktivitám v souvislosti se zprostředkováním zaměstnání a dále v rámci řízení o povolení ke zprostředkování zaměstnání zohlednit i názor Ministerstva vnitra založený na zhodnocení informací bezpečnostního charakteru ze zdrojů policie a zpravodajských služeb týkajících se žadatele o povolení ke zprostředkování zaměstnání. Zároveň se ukotvila možnost již udělené povolení ke zprostředkování zaměstnání odejmout, a to na základě vydaného závazného stanoviska Ministerstva vnitra. Cílem tohoto článku je shrnutí dosavadního významu závazného stanoviska Ministerstva vnitra z hlediska jeho funkce a dopadů, včetně aplikace příslušných ustanovení dotčenými správními orgány.1)
Závazné stanovisko v řízení o udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání
Povolení ke zprostředkování zaměstnání vydává ve správním řízení Úřad práce České republiky – generální ředitelství (dále jen „úřad práce“) na základě žádosti právnické nebo fyzické osoby. Podle § 60a odst. 1 zákona o zaměstnanosti je podmínkou pro udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání právnické nebo fyzické osobě souhlasné závazné stanovisko Ministerstva vnitra, vydané na základě žádosti úřadu práce. V žádosti úřad práce uvede identifikační údaje právnické osoby a jejího odpovědného zástupce, popřípadě odpovědných zástupců, nebo fyzické osoby žádající o povolení ke zprostředkování zaměstnání.
V řízení o udělení povolení ke zprostředkování zaměstnání je aplikační praxí úřadu práce zasílat příslušnou žádost Ministerstvu vnitra až poté, co je žadatelem řádně doloženo splnění příslušných podmínek uvedených v § 60 zákona o zaměstnanosti. Ministerstvo vnitra při zpracování svého závazného stanoviska posoudí udělení povolení ke zprostředkování zaměs