Agentury práce tvoří v dnešní době významný a specifický subjekt pracovněprávních vtahů. Agenturní zaměstnávání je uživateli využíváno především k zajištění pracovníků pro obtížně obsaditelné profese či k pokrytí vyšší potřeby zaměstnanců během sezóny nebo při nárůstu zakázek. Agentury práce mohou zprostředkovávat zaměstnání i pro cizince.
Zprostředkování zaměstnání agenturou práce
Zprostředkovat zaměstnání mohou krajské pobočky Úřadu práce nebo agentury práce. Agentury práce mohou provádět činnost spojenou se zprostředkováním zaměstnání jen na základě povolení ke zprostředkování zaměstnání, které vydává generální ředitelství Úřadu práce. Povolení se vydává ve správním řízení na základě žádosti právnické nebo fyzické osoby. Novelou zákona o zaměstnanosti (zákon č. 206/2017 Sb.) došlo ke změně ust. § 60 odst. 1 zákona o zaměstnanosti, které zavádí udělování jednotného povolení ke zprostředkování zaměstnání, tj. slučuje oprávnění ke zprostředkování zaměstnání občanům České republiky, Evropské unie/Evropského hospodářského prostoru a cizincům na území České republiky a do zahraničí v jedno povolení.
Platba za služby agentury práce
Agentury práce mají možnost požadovat za plnění svých služeb úhradu pouze od subjektů, které hledají pracovní sílu (od "zaměstnavatelů" - uživatelů služby). Úhrada nemůže být nikdy požadována od fyzické osoby (zaměstnance), které je zaměstnání zprostředkováváno. Agentury práce nemohou požadovat jakékoliv náhrady od osob, kterým zprostředkovávají zaměstnání, a to ani do budoucna, na základě jejich výdělku u dočasného zaměstnavatele. Ve prospěch agentury práce nebo uživatele jsou při zprostředkování zaměstnání za úhradu rovněž zakázány jakékoliv srážky ze mzdy nebo z jiné odměny poskytované zaměstnanci za vykonanou práci. Za nedodržení této zásady lze agenturu práce postihnout, a to pokutou až do výše 2 mil. Kč na základě ust. § 140 zákona o zaměstnanosti nebo odejmutím povolení ke zprostředkování zaměstnání dle ust. § 63 odst. 2 zákona o zaměstnanosti.