V důsledku současné epidemiologické situace způsobené koronavirem, resp. SARS-CoV-2, příspěvek reflektuje a navrhuje opatření ke snížení rizika šíření COVID-19. V dané rovině se zaměřujeme na přizpůsobení pracoviště pro návrat jeho zaměstnanců a jeho přizpůsobení ke snížení možnosti cesty přenosu onemocnění v prostorách pracoviště.
Cílem tohoto příspěvku je poskytnout zaměstnavatelům a jejich zaměstnancům ucelenou materii informací, která by mohla vést ke snížení rizika šíření onemocnění na pracovišti a k obecnému přizpůsobení pracoviště k možnému zamezení šíření biologických činitelů, kteří nejsou běžnou součástí pracoviště, tedy není s nimi vědomě nakládáno. Příspěvek lze aplikovat na běžné provozy, a to zejména k eliminaci rizika respiračních onemocnění.
Článek předkládá, vyjma obecných doporučení, která jsou formulována pro nejširší rozsah provozů, též konkrétní příklady opatření. Primárním cílem je poskytnout zaměstnavatelům doporučení v závislosti na konkrétní pracovní situaci, a to tak, aby bylo dosaženo vhodného bezpečného a zdravého pracovního prostředí.
Jak bylo naznačeno, příspěvek je formulován v několika rovinách, a to zejména, aby byla poskytnuta obecná, ale i specifická doporučení. Aktuálně společnost dožívá ve stigmatu onemocnění COVID-19, avšak paralelní rovinou k obecným i specifickým doporučením je možná aplikace níže uvedeného i na obecné cesty přenosu i jiných specifických onemocnění. Z daného důvodu byla zvolena četnější členitost textu tohoto článku.
1. Problematika onemocnění COVID-19
COVID-19 je označení pro virové onemocnění způsobené nově objeveným koronavirem SARS-CoV-2, jenž byl poprvé zaznamenám v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan. SARS-CoV-2 je geneticky příbuzný SARS-CoV-1 viru způsobujícího SARS. SARS-CoV-2 patří mezi tzv. betakoronaviry, což jsou obalené jednovláknové RNA viry s pozitivní polaritou. Příznaky onemocnění i jeho průběh je velmi podobný závažnější chřipce. Inkubační doba onemocnění se pohybuje v rozmezí 1 až 14 (průměr 5 až 7) dnů. Průběh onemocnění je u většiny případů mírný, velmi často se setkáváme i s asymptomatickým průběhem onemocnění a zhruba u 20 až 30 % případů je nutná hospitalizace. Závažnější průběh onemocnění se může objevit u starších lidí a také u polymorbidních osob, např. s kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, chronickým respiračním onemocněním a nádorovým onemocněním. K přenosu dochází primárně blízkým kontaktem s infikovanou osobou, která zejména při mluvení, kašlání a kýchání šíří infekční kapénky do svého okolí. Přenos je možný také předměty čerstvě kontaminovanými sekrety infikovaného člověka. Původce onemocnění, tedy virus SARS-CoV-2, byl detekován také v moči a stolici. Toto je nutné zohlednit v rámci zvýšené potřeby sanitace nejen sociálního zařízení zaměstnavatele. V souvislostí s onemocněním COVID-19 je také podstatné to, že infekční může být i jedinec, který nevykazuje žádné příznaky.
V důsledku pandemie nového onemocnění COVID-19 zavedla většina členských států Evropské unie (EU) řadu opatření v boji proti šíření této choroby, včetně opatření, která se týkají pracovišť. Česká vláda vyhlásila dne 12. března 2020 nouzový stav, který byl dne 17. května 2020 ukončen. S ukončením nouzového stavu pozbyly platnosti usnesení vlády České republiky a související opatření vydaná podle krizového zákona. Mimořádná opatření vydávaná Ministerstvem zdravotnictví v souladu se zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých související zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jsou dohledatelná na specifických webových stránkách Ministerstva