V technických požadavcích na osobní ochranné prostředky došlo v minulém roce k úpravám, které se týkají především jejich uvádění na trh. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 nahradilo původní evropskou směrnici 89/686/EHS z roku 1989. Pro uplatnění nových požadavků bylo stanoveno několik přechodných období tak, aby změna nebyla příliš náhlá a výrobci a další zainteresované instituce měli dostatek času na přizpůsobení. Změny nejsou radikální a uživatelů se týkají jen okrajově.
Změny vyplývající z nového předpisu
Volný pohyb zboží si vynutil vytvoření jednotných evropských právních předpisů, které toto sjednocení umožňují. V principu se jedná o závazný evropský právní předpis a na něj navazující nezávazné evropské normy. Právní předpis obsahuje technické požadavky, které jsou formulovány obecně a měly by garantovat základní potřebnou úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví. Příslušné evropské technické normy, harmonizované s tímto předpisem, pak požadavky upřesňují a podrobně popisují, jak je ověřovat. Tento systém je uplatňován v celé Evropské unii a umožňuje pak prodej výrobků na celém jejím území.
Za výrobek je odpovědný výrobce, ale ve většině případů jej musí nechat posoudit u vybraného oznámeného subjektu (Notified Body – zjednodušeně lze tuto instituci chápat jako evropskou zkušebnu). Hovoříme o posouzení shody se základními požadavky příslušného evropského předpisu. V případě, že oznámený subjekt tuto shodu potvrdí, vydá pro výrobce certifikát a na jeho základě pak výrobce vydá své prohlášení o shodě a umístí na výrobek označení CE.
Pro osobní ochranné prostř