Dle oblastního inspektorátu práce (OIP) se pracovní úraz ohlašuje dle „místa“ úrazu (jednalo se o úraz v Radonicích – OIP Praha), a proto máme přehlásit pracovní úraz. Dle nařízení vlády č. 201/2010 Sb., ve znění nařízení č. 170/2014 Sb. § 4 odst. 1 písm. c) cituji: „příslušnému OIP, došlo-li k úrazu u fyzické nebo právnické osoby, která podle jiného právního předpisu podléhá jeho kontrolní působnosti...“, což je sídlo firmy v Dubňanech a dle mého správně hlášen OIP Brno. Prosím o sdělení, zda jsem někde „přehlédla“ tuto skutečnost, resp. odkaz na právní úpravu.
ODPOVĚĎ
To je novinka tohoto nyní platného nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu. Vámi citované ustanovení § 4 v poznámce 11) pod čarou odkazuje na § 6 zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, podle kterého platí, že „Místní příslušnost inspektorátu k výkonu kontroly se řídí místem činnosti kontrolované osoby a u organizační složky státu jejím sídlem; ve správním řízení se řídí místní příslušnost správním řádem. Úřad může v jednotlivých případech hodných zvláštního zřetele, zejména z důvodu podjatosti, písemně pověřit provedením kontroly jiný než místně příslušný inspektorát.“
Aby v praxi nevznikaly pochybnosti, o tom čím se řídí místní příslušnost zejména oblastních inspektorátů, byl do nařízení vlády vložen nový § 10 „Příslušnost útvaru Policie České republiky a správních úřadů podle § 4, 6, 7 a 8 se řídí místem, kde došlo k úrazu nebo smrtelnému pracovnímu úrazu.“ Toto ustanovení se vztahuje i na oblastní inspektoráty, protože je skutečně nehospodárné, aby úraz v okolí Brna vyšetřoval pražský inspektorát. Do textu nařízení vlády bylo vloženo až dodatečně na podnět praxe.