Jedním z opatření, které by významným způsobem mohlo přispívat ke snížení pracovní úrazovosti, je postih těch, kteří svou nedbalostí způsobili pracovní úraz a v důsledku toho ublížení na zdraví nebo dokonce i smrt.
Odpovědnost vedoucích
Právních povinností zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci není málo. Jejich porušení zaměstnanci, včetně vedoucích, kteří jednají jménem zaměstnavatele, mohou být příčinou vzniku pracovního úrazu a tím i finanční škody v neprospěch zaměstnavatele. Nejde však jen o zaměstnance, kteří jsou statutárními zaměstnanci nebo jsou vedoucími zaměstnanci podle § 11 odstavec 4 zákoníku práce (dále ZP). Podle tohoto ustanovení se za vedoucí zaměstnance považují zaměstnanci, kteří jsou na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněni stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomu závazné pokyny.
Pokyny a příkazy mohou v pracovním procesu dávat i zaměstnanci, kteří nejsou vedoucími, ale mají oprávnění v rámci organizace práce tyto příkazy a pokyny vydávat nebo jednají jménem zaměstnavatele. Mezi tyto vedoucí můžeme zařadit např. i mistra nebo jiného vedoucího na určitém úseku pracoviště (např. dílny, cechu, provozu, skladu apod.). Při splnění zákonných podmínek pak může následovat postih