Výkon řidiče je především po psychické, ale i fyzické stránce velmi náročnou činností a přináší i úrazy. Správné posuzování jejich právních následků má velký význam. V celé řadě případů se totiž jedná o pracovní úrazy, a potom platí výhodnější právní úprava.
Infarkt za volantem
Jeden z mnoha případů vážného onemocnění (v právní mluvě úrazu) řidiče nastává tehdy, jestliže při jízdě postihne řidiče infarkt myokardu. I když se nejedná o řidiče z povolání, je nutno takový úraz při splnění zákonných podmínek posuzovat jako pracovní, jestliže se stal na pracovní cestě.
Podle soudní judikatury musí infarkt myokardu být důsledkem náhlého vypětí sil, velké námahy a nezvyklého úsilí, kdy pracovní výkon přesahuje hranice obvyklé, každodenní vykonávané práce (např. práce v přesčasech).
Bezprostřední příčinou vyvolávající infarkt myokardu je psychické trauma (jednorázové zatížení při plnění zvlášť obtížných úkolů) nebo fyzické trauma (neobvyklé běžnému zatížení neodpovídající jednorázové vypětí sil). Konečné slovo při posuzování příčin úrazu má vždy lékař-znalec, který musí určit souvislost mezi nadměrným zatížením a infarktem.
U řidiče se může o infarkt jednat tehdy, jestliže na pracovní cestě musel vykonávat pracovní úkony vyžadující zvýšené úsilí, námahu apod. Často k tomu dochází při pracovní cestě z místa přechodného výkonu práce, kdy byl řidič–zaměstnanec unavený, bezprostředně pracoval v přesčasech apod.
Je-li infarkt lékařem potvrzen jako pracovní úraz, má zaměstnanec nárok na náhradu škody od zaměstnavatele. Jedná se např. o bolestné, náhradu mz