Megatrendy, jako je digitalizace, globalizace, demografické změny a změna klimatu, mění svět práce s dominovými účinky na pracovní podmínky a kvalitu práce. Očekává se, že náš pracovní život se v nadcházejících letech mnoha způsoby změní, s novými technologiemi, pracovními vzory, a dokonce i novými průmyslovými odvětvími. Změny očekávané v budoucím světě práce mohou mít široké dopady na zdraví, bezpečnost a pohodu všech pracovníků. Měnící se modely zaměstnávání a pracovní modely, potřeba více udržitelné a společensky odpovědné podnikání a měnící se očekávání a demografické údaje pracovníků jsou některé z mnoha faktorů určujících budoucnost práce. Jak ale budoucnost práce ovlivní zdraví, bezpečnost a pohodu pracovníků? To nám v současnosti mohou poodhalit prognózy a studie realizované v této oblasti. Máme se tedy budoucnosti obávat? [1]
Transformace BOZP v měnícím se světě práce
Vydáno:
32 minut čtení
Transformace BOZP v měnícím se světě práce
Ing.
Jiří
Vala
Ph.D.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v měnícím se světě práce
Pandemie COVID-19 ukázala, jak zásadní je bezpečnost a ochrana zdraví při práci pro ochranu zdraví pracovníků, pro fungování naší společnosti a pro kontinuitu kritických ekonomických a sociálních aktivit.
V této souvislosti Evropská komise aktualizovala pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci přijetím strategického rámce EU pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027.
Tato nová strategie se zaměřuje na tři průřezové cíle, konkrétně na řízení změn, které přináší zelené, digitální a demografické přechody, stejně jako na změny v tradičním pracovním prostředí, zlepšení prevence nehod a nemocí a zvýšení připravenosti na případné budoucí krize. [2]
Z těchto cílů je patrné, že zelená a digitální transformace v kontextu demografických změn a zavedení resilientních systémů jsou v současnosti klíčové aspekty, které mohou podstatně ovlivnit bezpečnost a zdraví pracujících.
Digitální transformace je klíčovým prvkem hospodářského rozvoje a strategické autonomie EU. Digitální technologie mění život lidí, a to od způsobu, jakým komunikují, až po to, jak žijí a pracují. Umělá inteligence může přispět k zajištění inovativnější, efektivnější, udržitelnější a konkurenceschopnější ekonomiky a zároveň zlepšit bezpečnost, vzdělávání a zdravotní péči pro občany. [3] Digitalizace a nové technologie tak přináší mnoho příležitostí, ale na druhé straně i mnoho bezpečnostních a zdravotních výzev a rizik.
Očekává se, že zhoršování životního prostředí bude mít stále větší dopad na hospodářskou činnost. Může způsobovat extrémní povětrnostní podmínky, zhoršování veřejného zdraví a snižování dostupnosti přírodních zdrojů. Změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují pro EU a celý svět existenční hrozbu. [4] Tato hrozba rovněž podstatně ovlivní pracovní prostředí a pracovní podmínky, tedy budoucí svět práce.
V této souvislosti Ruth Wilkinson, vedoucí pro politiku a veřejné záležitosti v IOSH, řekla: [5]
„Budoucnosti čelíme se skutečným pocitem vzrušení a příležitostí, ale také s opatrností a nejistotou. S jistotou víme, že svět práce se bude i nadále měnit, ale nevíme jistě, jak se bude vyvíjet.“
Poznámka: IOSH – Institution of Occupational Safety and Health je celosvětová organizace pro odborníky v oblasti zdraví a bezpečnosti se sídlem ve Spojeném království.
Nové modely a vzorce zaměstnávání
V tradičním pracovněprávním vztahu zaměstnavatel poskytuje jistotu zaměstnání, dovolené, benefity a definovaný pracovní rozvrh výměnou za závazek zaměstnance vůči společnosti a dodržování nastavených podmínek a hodnot. Tento vztah se však mění z důvodu nárůstu krátkodobých smluv, prací na volné noze, osob samostatně výdělečně činných, zakázkové ekonomiky (gig economy) a pracovních modelů založených na platformě. K dalšímu vývoji patří výrazný růst malých a středních podniků a normalizace flexibilní a práce na dálku v mnoha odvětvích po COVID-19.
Důležité: Tyto přesuny ovlivňují dostupnost a přístup k pracovní a sociální ochraně, odpovědnost zaměstnavatelů vůči pracovníkům a schopnost zaměstnavatelů řídit záležitosti týkající se zdraví, bezpečnosti a pohody pracovníků nebo do nich zasahovat. [6]
Evoluce profesionála v oblasti BOZP
V měnícím se světě práce rovněž dochází i k evoluci profese profesionála v oblasti BOZP. Tento vývoj může transformovat tradiční definice toho, co tato profese je, co dělá a co znamená. Profesionálové v oblasti BOZP budou vyžadovat nové dovednosti, jakmile k tomuto posunu dojde. Reakce na složité problémy, jako je změna klimatu, budou vyžadovat pochopení širšího systému, který by mohl překreslit definici, role, dovednosti a odpovědnosti profesionála v oblasti BOZP.
Podniky a odborníci v oblasti BOZP si již nyní uvědomují potřebu schopnosti odolnosti, předvídání změn a přizpůsobování se vyvíjejícím se okolnostem, a to s cílem zajistit zdraví, bezpečnost a pohodu pracovníků. Profesionál v oblasti BOZP tak bude muset být připraven na přicházející změny, a to například v oblasti digitální transformace, jelikož zde budou rychle vznikat nová a nově vznikající rizika, kterým bude zapotřebí účinně čelit. [6]
Nová a nově vznikající rizika a příležitosti
Profil zdravotních, bezpečnostních a psychosociálních rizik a příležitostí se v současnosti mění v kontextu změn ve světě práce. Makrotrendy, jako jsou extrémní horko, infekční choroby a zhoršování životního prostředí, zesilují stávající rizika a vytvářejí rizika nová. Existují však také budoucí příležitosti k vytvoření bezpečnějšího a zdravějšího světa práce. Například zlepšení duševního zdraví pracovníků budováním širšího společenského povědomí o této problematice. [6]
Odstranění strukturálních nerovností
Studie naznačují, že specifické demografické skupiny a marginalizované skupiny jsou neúměrně vystave