Opětovně se podceňuje riziko, kterým je například zachycení a následné vtažení horních končetin a dále také i riziko zachycení volně vlajících vlasů.
Pracovní úrazy v důsledku zachycení a vtažení
Ing.
Jiří
Kysela
K dané problematice sděluji následující. Informační systém o pracovních úrazech Státního úřadu inspekce práce eviduje ve velmi krátkém čase zvýšený počet pracovních úrazů, kde zdrojem jsou například zachycení řemínku hodinek s následným vtažením horních končetin (příklad pracovního úrazu č. 1), dále také i zachycení volně vlajících vlasů, jehož výsledkem je skalpování tzn. vytržení části lidské pokožky na hlavě i s vlasy (příklad pracovního úrazu č. 2, č. 3). Četnost těchto pracovních úrazů sice není v desítkách procent, jako například u ruční manipulace s břemeny, dále střety zaměstnance s motorovým manipulačním vozíkem či pády z výšek, ale jejich závažnost, dle mého názoru, v řadě případech předčí pracovní úrazy ve výše uvedených oblastech. Mám na mysli zejména trvalé následky, případně i snížení celospolečenského uplatnění. Považuji tedy za účelné, a to například z pohledu inspektora bezpečnosti práce, a dále také i v rámci prevence na tuto skutečnost upozornit.
Pro informaci tedy k dané problematice uvádím vybrané příklady pracovních úrazů.
Příklad č. 1. Zachycení řemínku hodinek na horní končetině
Stručný popis:
Vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám na zařízení pro plynulou dopravu nákladů – pásového dopravníku (dále jen „dopravník“) nastala námraza, která ovlivnila jeho funkčnost. Postižený zaměstnanec (délka pracovního zařazení 18 let) v daný okamžik prováděl kontrolu funkčnosti dopravníku, a to vizuální kontrolou, která se standardně provádí za plného chodu, aby bylo možno závadu v prvé řadě detekovat, a tepr