Do průmyslu si pomalu nachází cestu nový druh robota, které se nazývá“ Kolaborativní robot“ a postupně mění naše zažité představy o lidech a robotech, kteří sdílejí společný pracovní prostor. Využívat při práci robota, který bude bezpečně pracovat po boku lidí, může zlepšit tok výroby a současně umožňuje automatizaci nových procesů s využitím toho nejlepšího z robotů a nejlepších zaměstnanců. Ale co s bezpečností práce u robotů bez bezpečnostní ochrany?
Kolaborativní roboti
Ing. Bc.
Michal
Zelenák
MBA
Od počátků historie průmyslových robotů byli roboti navrhováni tak, aby byli výkonní, silní a vytrvalí. Byli navrženi tak, aby dělali těžké úkoly, které byly nad rámec fyzických schopností zaměstnanců a určitě nebylo vhodné postavit se takovémuto zařízení do cesty. Avšak kolaborativní roboti jsou navrženi tak, aby pracovali po boku lidí bez jakéhokoliv oplocení. Co však umožňuje výrobcům a zejména integrátorům zavádět do výroby roboty bez jakékoliv ochrany?
S novými roboty, technologiemi a různými standardy, které se týkají robotiky je neustále opakujícím se tématem „bezpečnost“. Všichni jsme si vědomi, že existuje, a vždy bude existovat „určitá velmi nízká úroveň rizika, které je považováno za přijatelné“, pokud se kolaborativní robot a zaměstnanec nacházejí ve stejném prostředí. Tato úroveň je dána parametry souvisejícími se závažností následku a pravděpodobností výskytu úrazu zaměstnance. Prostředí interakce člověk/robot musí splňovat určitou úroveň bezpečnosti dříve, než by mohlo být považováno za dostatečně bezpečné, pro vzájemnou spolupráci. Jak tedy správně určit, zda potenciální nebezpečí překračuje přijatelnou míru rizika či nikoli? Jediným způsobem, jak to zjisti je provedení posouzení rizik. Pokud se již orientujete v oblasti bezpečnosti, nepochybně jste již slyšeli termín „hodnocení rizik“. Ve skutečnosti, i když je tento termín používán poměrně časti, je nutné si uvědomit, že lidé, kteří právě přicházejí na trh robotů, nemají s tímto pojmem zkušenosti nebo nemusí plně chápat jeho význam nebo účel rizika. Jelikož jsou kolaborativní roboti stále populárnější, bude se jim tento článek věnovat.
1. Základní požadavky
V rámci hodnocení rizik se vychází z technických požadavků, které je potřeba zohlednit při vlastní realizaci, a také s ohledem na skutečnost, že