K dnešnímu vysvětlení mě přiměly statistické údaje, podle nichž půl milionu lidí čeká změna pracovní náplně spolu s rozvojem digitalizace. Bude třeba investovat velké částky do vzdělávání. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se stát na celoživotní vzdělávání zaměří. Zvažují se specifické fondy a pracovní skupiny. Podle průzkumu Hospodářské komory jsou chybějící digitální dovednosti hlavní překážkou k zaměstnávání lidí v předdůchodovém a důchodovém věku. Digitální znalosti chybí téměř polovině zaměstnanců starších 55 let.
Změní digitalizace pracovní náplň zaměstnance v bezpečnosti práce?
JUDr.
Ladislav
Jouza
Předmět digitalizace u zaměstnavatele
Přechod z „papírové“ formy pracovněprávních písemností na digitální (počítačovou) úroveň, se dotýká zejména personální a mzdově účetní oblasti. Jedná se např. o pracovněprávní písemnosti, jako jsou pracovní smlouvy, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, potvrzení o zaměstnání, evidence docházky, mzdové listy a výkaznictví, evidence odvodů, dokumenty týkající se skončení pracovního poměru apod.
V praxi to neznamená nic jiného, než rozšíření znalostí a kvalifikace příslušných zaměstnanců, jako je např. bezpečnostní technik, personalista, mzdová účetní a další.
Většina zaměstnavatelů na digitalizační platformu již v současnosti úspěšně přechází a provádějí s tím spojená účelná organizační, technická i jiná opatření.
Digitalizace v bezpečnosti práce
Zvládnutí agendy spojené s digitalizací bude pro příslušné zaměstnance znamenat zásah do pracovní náplně a zvýšení (prohloubení) kvalifikace.
Zavádění digitalizace se plně projeví i v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Dotkne se zejména činnosti bezpečnostních techniků a dalších zaměstnanců, kteří se zabývají problematikou bezpečnosti práce. Do digitální podoby se dostanou např. záznamy o pracovním úrazu, předpis zaměstnavatele k poskytování ochranných pracovníc