Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku, alespoň z hlediska zákonného vymezení této povinnosti, je v kontextu rozhodování správních soudů v současné době těžké najít jednoduchou odpověď, neboť tato povinnost je jimi zlehčována a podmiňována dalšími podmínkami, kdy až při jejich splnění může dle příslušných rozhodnutí soudů porušení této povinnosti vést k vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence.
Právní rámec:
§ 31 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
Uchazeč o zaměstnání maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce, jestliže ... c) se nedostaví na krajskou pobočku Úřadu práce ve stanoveném termínu bez vážných důvodů [§ 5 písm. c)].
V obecné rovině můžeme konstatovat, že primárním cílem zařazení a vedení uchazeče v evidenci uchazečů o zaměstnání (dále jen „evidence") je jeho uplatnění či znovuzařazení na pracovní trh, resp. z pohledu Úřadu práce České republiky (dále jen „úřad práce") zprostředkování vhodného zaměstnání, jak ho definuje § 20 zákona o zaměstnanosti, tedy zaměstnání, které především zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, jeho délka pracovní doby činí nejméně 80 % stanovené týdenní pracovní doby, je sjednáno na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 3 měsíce a odpovídá zdravotní způsobilosti fyzické osoby a pokud možno její kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce doby zaměstnání, možnosti ubytování a dopravní dosažitelnosti zaměstnání.
Za tímto účelem se fyzická osoba stává uchazečem o zaměstnání na základě svojí žádosti, čímž mimo jiné deklaruje ochotu spolupracovat s úřadem práce, přičemž si samozřejmě může i v rámci vedení v evidenci paralelně zaměstnání dále hledat sama. Uvedeným je současně realizováno právo na zaměstnání, jak o něm hovoří § 10 zákona o zaměstnanosti, když důležitým aspektem je zde vůle fyzické osoby, neboť se předpokládá, že tato musí mít skutečně o práci zájem. Taková osoba pak projeví svůj reálný zájem o zprostředkování zaměstnání tím, že o ně požádá úřad práce, a tedy se de facto uchází o zaměstnání prostřednictvím tohoto správního úřadu.
Deklarovaná spolupráce a skutečný zájem o práci ovšem obnáší ze strany uchazeče o zaměstnání plnění povinností, ke kterým se podáním žádosti o zařazení do evidence zavázal, a o kterých je každý uchazeč o zaměstnání v rámci každé žádosti řádně ze strany úřadu práce poučen, když tato povinnost vyplývá úřadu práce z § 19 odst. 2 zákona o zaměstnanosti1) a musí být splněna při podání žádosti, resp. v nejbližším možném okamžiku, kdy tak může úřad práce v náv