Digitalizované školení a inteligentní ochrana budoucnosti

Vydáno: 28 minut čtení

Digitalizace nabízí potenciál pro inovace a dynamický vývoj na pracovišti, ale rovněž představuje nové výzvy. Vývoj v oblasti digitalizace zahrnuje i nové metody vzdělávání a rozvoje zaměstnanců. V oblasti školení můžeme například využít výhod virtuální a rozšířené reality. Ve virtuální realitě může zaměstnanec zažít rychlost šíření požáru, výbuch, vtažení ruky do stroje, poranění oka, když si nenasadí ochranné brýle apod. Virtuální a rozšířená realita ovšem může být i zdrojem rizik, jako je rozptýlení, informační přetížení, dezorientace, nemoc z pohybu a namáhání očí.

Další rychle se rozvíjející oblastí spojenou s digitalizací je vývoj a výroba inteligentních osobních ochranných prostředků. Mobilní miniaturizovaná monitorovací zařízení zabudovaná v systému osobních ochranných prostředků (OOP) umožňují v reálném čase monitorování rizik a lze je použít k včasnému poskytnutí varování před škodlivými expozicemi, stresem, zdravotními problémy a únavou.

[1], [5]

1. Digitalizace a školení v oblasti BOZP

Chcete-li zvýšit své šance na místo EHS manažera (Environment – Health – Safety), kromě nezbytného vzdělání musíte mít dobře rozvinuté komunikační dovednosti, a to jak ústní, tak písemné. To je jeden ze závěrů uvedených v bílé knize, kterou vydala Americká asociace průmyslové hygieny (AIHA).

Zpráva rovněž uvádí, že mezi požadovanými komunikačními dovednosti, které zaměstnavatelé hledají v souvislosti s obecnou pozicí EHS manažera patří dovednosti, jako jsou „ovlivňovat ostatní, školit pracovníky, prezentovat informace netechnickým zaměstnancům a psát technické zprávy pro různé publikum“. A právě v oblasti školení v éře digitalizace společností, můžeme využít různé formy a způsoby školení, které odpovídají současným trendům a požadavkům.

Vzdělávání a školení jsou důležitými nástroji informování pracovníků o rizicích na pracovišti. Další úlohou vzdělávání a odborné přípravy je poskytnout pracovníkům lepší porozumění zavedenému programu bezpečnosti a ochrany zdraví v organizaci, aby mohli přispět k jeho rozvoji, provádění a udržování.

Vzdělávání a školení poskytuje zaměstnavatelům, manažerům, vedoucím a zaměstnancům:

  • znalosti a dovednosti potřebné k bezpečné práci a vyhnutí se rizikům, která by mohla ohrozit je i ostatní,
  • povědomí a pochopení rizik na pracovišti a jak je identifikovat, ohlásit a řídit.

V závislosti na přidělených „rolích“ zaměstnavatelům nebo jednotlivým vedoucím, nadřízeným a zaměstnancům může být zapotřebí další školení. Například zaměstnavatelé, manažeři a vedoucí pracovníci mohou potřebovat zvláštní školení, aby se zajistilo, že mohou plnit své role při zajišťování vedení a řízení programu bezpečnosti a ochrany zdraví.

Cílem školení BOZP je poskytovat zaměstnancům a dalším osobám, které se vyskytují na pracovištích zaměstnavatele informace o vyskytujícím se nebezpečí a o způsobu jejich ochrany před tímto nebezpečím.

Oblast školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP je upravena v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zák. práce). V ustanovení § 103 odst. 1 písm. f) zák. práce se uvádí, že zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům, zejména zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, zaměstnancům agentury práce dočasně přiděleným k výkonu práce k jinému zaměstnavateli, mladistvým zaměstnancům, podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zejména formou seznámení s riziky, výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, která se týkají jejich práce a pracoviště.

Informace a pokyny musí být zajištěny vždy při přijetí zaměstnance, při jeho převedení, přeložení nebo změně pracovních podmínek, změně pracovního prostředí, zavedení nebo změně pracovních prostředků, technologie a pracovních postupů. O informacích a pokynech je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci.

Důležité:

Informace a pokyny by se měly již vztahovat ke konkrétnímu pracovnímu místu, například ke konkrétnímu technickému zařízení.

Dále v § 103 odst. 2 zák. práce se uvádí, že zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k

Související dokumenty

Související články

Doba covidová, aneb evoluce BOZP u zaměstnavatele
Nanočástice, nanotechlonogie a nanoprodukty a jejich vazba na bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Nebezpečné látky pod kontrolou. Evropská kampaň 2018-2019
Elektromagnetická kompatibilita zdravotnických elektrických přístrojů
Genderová problematika v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví
Pilíře bezpečnosti ve stavebnictví a ostatních odvětvích
Digitalizace a dynamické hodnocení rizik jako vize budoucnosti
Řízení BOZP v odvětví dopravy a skladování
Projevy a posuzování vibrací v pracovním prostředí na zdraví člověka
Stres, pandemie a její vliv na bezpečnost práce
Nebezpečí výbuchu v průmyslových provozech - Skladování technických plynů
Prediktivní ukazatele výkonnosti pro trvalé zlepšování BOZP
Psychosociální rizika
Nebezpečí výbuchu při dopravě sypkých hmot se zaměřením na korečkové elevátory
Expozice karcinogenům na pracovištích
Azbest a zdraví
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Problematika psychické zátěže, stresu a násilí na pracovišti
Posouzení spolehlivosti lidského činitele v pracovním systému

Související otázky a odpovědi

Psychická zátěž u pedagogických pracovníků
Střídání práce a bezpečnostní přestávky při teplotě 40 °C na pracovišti
Povinné školení řidičů
Profesní způsobilost řidiče
Zrušení vstupu zaměstnanců zaměstnavatele do areálu pronajímatele
Odbornost zaměstnance školícího na zařízení HYRA
Ohrožení nemocí z povolání
Vrácení a ztráta osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP)
Náhrada za pracovní úraz
Rovnoměrný třísměnný provoz - změna střídání směn
BOZP pro společnost přeprodávající pouze zboží
Dopravně psychologické vyšetření a pracovní doba
Bezpečnostní přestávka - zvláštní právní předpisy
Odškodnění zaměstnanců po zaviněné dopravní nehodě
Pes na pracovišti
Odpovědnost školy za hmotnou škodu a újmu na zdraví žáka na zájezdu způsobenou ubytovatelem
Vstupní prohlídky zaměstnanců na DPP a DPČ
Preventivní prohlídky - zdravotní dokumentace
Krácení dovolené, pracovní úraz
Platnost slovenských revizí

Související předpisy

262/2006 Sb., zákoník práce